Suudi Arabistan meme kanseri için kampanya başlattı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’daki kadınlar arasında yaygın görülen meme kanserinin erken teşhisi için ulusal bir kampanya başlattı. Kampanya, her yıl ekim ayında tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilen zamanda başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı kampanyanın adını “Semptomları bekleme, şimdi muayene ol” olarak belirledi. Bunun sebebini Suudi Arabistan’daki kanser vakalarının yüzde 55’inden fazlasının son aşamada tespit edilmesi olarak açıkladı. Bakanlık, erken teşhis edilememesinin en önemli nedeninin kadınların semptomları fark etmedikleri olduğunu söyledi.

ERKEN TEŞHİS HEDEFİ

Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı bu yanlış algılamayı düzeltmek için çalışmalara başladı ve mamografi sayesinde erken muayene ile tümörlerin semptomlarının ortaya çıkmasıyla hastalığın ilk evresinin tespit edilmesi sağlandı.

Bakanlık kampanyanın 40 yaş ve üstü kadınları erken teşhise teşvik etmeyi hedeflediğine dikkat çekti ve hastalığın erken evrelerinde yüzde 95’ten fazla iyileşme oranının olduğunu belirtti.

MEME KANSERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

İnfografiklere göre her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanma riski taşıyor. Meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için bazı tavsiyelerde bulunan Bakanlık, tahıl tüketiminin azaltılması, her yıl mamografi çekilmesi, menopozdan sonra hormon ilaçlarının kullanılmaması, günde en az 30 dakika süreyle fiziksel aktivite yapılması, kilodan kaçınarak meyve ve sebze tüketimini arttırılması ve 30 yaşından önce normal doğumun ve emzirmenin olması gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı meme kanserinin, akciğer kanserinden sonra dünyada en sık görülen kanser olduğunu ve dünyada kadınlarda görülen ilk kanser olduğunu açıkladı.

Kampanya, toplumun tüm üyelerinin sağlık ve güvenliğini korumak ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek için Ulusal Dönüşüm Programı’ndaki Sağlık Programı girişimleri ve 2030 Vizyonu doğrultusunda hastanın yükünü hafifletmek için Sağlık Bakanlığı tarafından üstlenilen bilinçlendirme çabalarının bir devamı olarak gerçekleştiriliyor.

Al Arabiya