Merkez Bankası BAE astronotu Hazzaa’yı onurlandırmak için demir para çıkardı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası, uzaya seyahat eden ilk Emirati Hazzaa Al Mansuri’nin onuruna bir hatıra para çıkaracağını açıkladı.

Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada, “Al Mansuri’nin uzay yolculuğu bir millet olarak tarihimizde önemli bir gün oldu” dedi.

“Kurucu babamız, Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nehyan’ın Hazzaa ve BAE’nin başarısında oynadığı önemli rolü unutmamamız gerekiyor. 1980’lerde, BAE’nin uzay misyonlarında kilit bir oyuncu olma arzusu ile kurucu Babamız NASA astronotlarıyla oturdu ve onlarla görüşünü paylaştı. Halefi, Cumhurbaşkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nehyan, babasının hedeflerini inşa etmek ve BAE’nin ilerlemesini hızlandırmak için hiçbir masraftan kaçınmadı. Merkez Bankası’nın bu girişimi, Merkez Bankası’ndan gelen bu inisiyatif, BAE’nin vizyoner liderliğine değer vermeyi ve Binbaşı Hazzaa Al Mansuri’nin tutkularını gerçekleştirmedeki kahramanca çabalarını tanımayı amaçlıyor”.

Banka Müdürü Mübarek Raşid El Mansuri, “BAE’nin tarihinde önemli bir dönüm noktası ve Hazzaa Al Mansoori’yi anmak ve ülkesine ölçülemez katkısını hatırlamak gerekiyor. Bu hatıra parası, muazzam gururumuzu işaret ediyor ve BAE’nin küresel uzay keşif cephesindeki yerini sağlamlaştırıyor” dedi.

Gulf News