Robot olimpiyatları Riyad’da başladı

Dünya Robot Olimpiyatları (WRO) Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Prens Faysal bin Fahd Olimpiyat Kompleksi’nde başladı.

Olimpiyatlar, İletişim Ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın (MCIT) çeşitli kuruluşlarla yaptığı işbirliği içinde düzenlendi.

300 YARIŞMACI KATILDI

Suudi Arabistan’da düzenlenen WRO 2019, MCIT tarafından teknolojideki gelişmeleri, sürdürülebilirlik alanındaki gelişmeleri takip etmek için Suudi Arabistan Vizyon 2030 reformları tarafından başlatılan ThinkTech sponsorluğunda yapıldı.

ThinkTech, Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörü aracılığıyla, Suudi Arabistan’da dijital bir toplum, dijital bir hükümet ortaya koymayı hedefliyor.

ThinkTech, robotik ve yapay zeka uygulamalarında gençlik için erişim noktaları olarak bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiğin kullanımına odaklanan bir eğitim yöntemi olan STEAM yaklaşımına bağlı. 800 katılımcı ThinkTech platformundan yararlandı.

300 yarışmacı 2019 olimpiyatlarında dört kategoride 4 farklı yaş grubunda yarışacaklar. Kazananlar, ilk kez 8-10 Kasım tarihlerinde Macaristan Gyor’da düzenlenecek WRO 2019 Uluslararası Finaline katılmaya hak kazanacak.

SAĞLIK VE HAC HİZMETİNDE KULLANILDI

Suudi Arabistan aralarında Hac ve Umre’nin de olduğu çok sayıda sektörde robot kullanıyor. Hac döneminde ‘robot’ teknolojisi, tıbbi konsültasyonlarda kullanıldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, robot teknolojisini hastaların tanılarında ve Mina’daki hastanelerde tıbbi konsültasyonlarda kullanmaya başladı.

Robot teknolojisi ile özel kameralar göz ve kulak kontrolü gibi alanlarda kullanılıyor.

Arab News