2019’un ikinci çeyreğinde özel sektör tarafından sağlanan 40 bin yeni görevlendirme

Özel sektör tarafından 2019 yılının ikinci çeyreğinde sağlanan yeni iş olanaklarının sayısı, ulusal ekonomideki olumlu gelişmelerin desteklediği işgücü piyasasında devam eden bir faaliyetin işareti olan “Serbest bölgelerdeki işler hariç” yaklaşık 40 bin kişiye ulaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası tarafından yayınlanan tahminlere göre, ülke ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,2 oranında sabit fiyatlarla büyüdü.

Özel sektör, 2019 yılının ilk çeyreğinde 5,1 milyon çalışan ile aynı yılın ilk çeyreğindeki 5,06 milyon çalışan ile karşılaştırıldığında, özel sektördeki toplam işçi sayısını yükselterek yeni iş olanakları sağlamaya devam etti.

BAE insan kaynakları ve ulusallaştırma istatistiklerine göre, 2018’de işgücü piyasasına eklenen yeni işlerin sayısı 137 bine ulaşmıştı.

Belgelenen rakamlara dayanarak, bu yılın başından bu yana yaşanan ekonomik hareketlilik, bir önceki çeyrekte yüzde 0,1 artışa kıyasla, 2019 yılının ikinci çeyreğinde özel sektör istihdamında yüzde 1’lik bir artışa katkıda bulundu.

2019 yılının ikinci çeyreğinde istihdam oranındaki artış, tarım ve madencilik, oteller, restoranlar, komisyonculuk, eğitim ve sağlık alanlarını kapsayan gayrimenkul ve diğer sektörlerdeki artış sonucu yaşandı.

Gayrimenkul ve diğer sektörler, aynı yılın ilk çeyreğinde sırasıyla yüzde 8,2 ve yüzde 4,9 ile karşılaştırıldığında, 2019 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5 ve yüzde 8,2 oranında arttı.

Ekonomik hareketlilik inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde, BAE bankacılık sistemi tarafından sağlanan finansal olanakların değerindeki artışa katkıda bulundu ve 2019 yılının ikinci çeyreği sonunda bir önceki yıla göre yüzde 9,7 artış gösterdi. Bu durum inşaat ve emlak sektörlerinin BAE’deki işgücünün yüzde 45,7’sini oluşturduğunu ortaya koyuyor.

WAM