Kadın militanlar mayın döşerken yakalandı

Sana’nın kuzeyindeki Cevf Bölgesi’nde bir güvenlik yetkilisi, Husilere bağlı kadınlardan oluşan bir terör hücresinin çeşitli noktalara el yapımı patlayıcı madde döşerken tespit edildiğini ve yakalandığını açıkladı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin yürüttüğü Mayın Temizleme Projesi (MESAM) medya ofisi, Cevf Bölgesi Özel Güvenlik Komutanı Albay Abdullah el-Berir’den aktardığına göre mayınlar, bölgedeki güvenlik durumunu zorlaştırıyor ve yerel halk açısından ciddi bir tehlike oluşturuyor. Berir, Husi milislerin yoğun nüfuslu alanlara mayın döşediğini ve bu durumdan kadın ve çocuklar da dâhil en fazla sivillerin etkilendiğini vurguladı.

Güvenlik birimleri ise milislerin pazarlara, yollara ve okullara döşediği mayınların çoğunu etkisiz hale getirmeyi başardı. Husi milislerinin, mayınları birçok şekilde gizlemek için oldukça yetenekli olduklarını ifade eden kaynaklar, bu durumun sivillerin güvenliği için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Albay Abdullah el-Berir, mühendislik ekiplerinin çoğu el yapımı olan bu patlayıcıların büyük bir kısmını etkisiz hale getirdiğine dikkati çekti.

Cevf Bölgesi Özel Güvenlik Komutanı, “Güvenlik güçleri, Cevf’in yönetim merkezi olan el-Hazm şehrindeki birçok alana ve halk pazarlarına Husi milisler tarafından mayınlar ve el yapımı patlayıcılar döşemek için gönderilen birçok hücreyi çökertti. Ele geçirilen hücrelerden biri, el yapımı patlayıcılara sahip olan bir kadın hücredir” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Yemen’deki mayınları temizlemek için yürüttüğü projesinin insani yönüne de değinen Berir, “Proje, binlerce sivilin hayatını kurtardı. Cevf Bölgesi’ndeki birçok alanı güvence altına aldı. Yerinden edilmişler, kendi bölgelerine ve arazilerine geri dönebildi” dedi.

Albay Abdullah el-Berir ayrıca, Husilerin Yemenlileri öldürmek ve sakat bir toplum oluşturmak istediği ağır ve organize suça karşı koyma konusunda Suudi Arabistan tarafından ortaya koyulan söz konusu projeye dair takdir ve teşekkürlerini iletti.

Husilerin patlayıcı madde üretme, gizleme ve finanse etme yolları hakkında bilgi sahibi uzmanlar, Hizbullah ve İranlı uzmanların “patlayıcı ve mayınlarla Yemen halkını öldüren Husilere eğitim vermek amacıyla” Yemen’e gittiğini belirtti. Yemenli uzmanlar, Husilerin söz konusu projesinin Yemen halkının sonunu getirmeyi amaçlayan bir ölüm ve yıkım projesi olduğunu vurguladı.

Füze başlığı bulundu

Öte yandan ortak kuvvetlere bağlı mühendislik ekipleri, geçtiğimiz Perşembe günü Yemen’in batısındaki Hudeyde şehrinin güneyinde yer alan ed-Dureyhimi’nin Taif bölgesinde İran destekli Husi milisleri tarafından yere döşenen bir füze başlığı ele geçirdiklerini duyurdu.

Yaşanan gelişmeyle eş zamanlı olarak darbeci milisler, 4 Ekim’de Hudeyde şehrinde ve güneydeki köylerde askeri tırmanışı da arttırdı.

Batı kıyı cephesinde bulunan Amalika Tugayları medya merkezine göre ortak kuvvetlere bağlı mühendislik ekiplerinden bir kaynak, “Ekipler, bölgede (ed-Dureyhimi’ye bağlı Taif bölgesi) bir alan araştırması gerçekleştirdi. Bölgede, Husilerin döşediği, yaklaşık 500 kg ağırlığında bir füze başlığı tespit edildi” açıklamasında bulundu.

Ekibin, başlığı söküp güvenli bir alana götürdüğünü belirten kaynak, “Bu füze başlığı, Husilerin Hudeyde’nin farklı kasabalarını havaya uçurmak için döşediği yüzlerce başlıktan sadece biri. Bu durum, İran destekli milislerin kanlı yüzünü gösteriyor” dedi.

Yerel askeri kaynaklara göre darbeci milisler, yoğun nüfuslu bölgeleri ve ortak kuvvetleri hedef alarak ve sivillere zarar vererek Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkes kararını ihlal etmeye devam ediyor.

Çatışmalar devam ediyor

Husi milisler, 4 Ekim sabahı Hudeyde şehrinin farklı bölgelerinde ağır toplar ve orta ölçekli silahlar kullanarak ortak kuvvetlere ait mevziileri hedef aldı. Hudeyde’nin güneyindeki Kilo 16 bölgesinde yer alan mevziilerin yanı sıra es-Salih şehrinin doğusunda, Hudeyde’nin doğusundaki el-Hamsin caddesinde ve 7 Temmuz caddesinde bulunan mevziiler de Husiler tarafından hedef alındı.

Ortak kuvvetler, Hudeyde’nin güneyindeki et-Tuhayta kasabasında bulunan dağlık bir bölgenin kuzeyinde Husi milislerin sızma girişimlerini engelledi. Aynı bölgede bulunan el-Faze sahil bölgesi de Husiler tarafından yoğun bombardımanlara tanık oldu.

Darbeci Husi milisler, BM’nin yürüttüğü barış sürecini ve 18 Aralık 2018’de imzalanan İsveç anlaşmasını engelleme çabalarının bir parçası olarak Kızıldeniz’e kıyı olan Hudeyde’de günlük olarak tırmanışı arttırmaya devam ediyor.

“Husiler tarafından 6 bin sivil kaçırıldı”

Kaçırılanların Anneleri Derneği ise, 4 Ekim’de Sana’nın kuzeydoğusundaki Marib bölgesinde çok sayıda insan hakları örgütü ve güvenlik görevlisinin yer aldığı bir diyalog forumuna katıldı. Forumda, kaçırma eylemleri, cezaevi reformları ve polislerin örgütlerle ilişkileri de dâhil çok sayıda mesele masaya yatırıldı.

Kaçırılanların Anneleri Derneği medya merkezi tarafından Facebook aracılığıyla yapılan yazı açıklamaya göre, toplantı sırasında derneğin bir temsilcisi “Son dört yılda Husiler tarafından 6 bin sivil kaçırıldı ve bunların 2 bin 400’ü hala gözaltında tutuluyor” ifadelerini kullandı.

Dernek, cezaevlerinin geliştirilmesi, tutukluların koşullarının iyileştirilmesi, alıkoyulan mağdurların serbest bırakılması, keyfi tutuklama ve resmi olmayan gözaltı merkezlerinin kapatılması çağrısında bulundu.

Dernek başkanı tarafından internet sitesi aracılığıyla yayınlanan bildiride, serbest bırakılan onlarca sivilin, daha önce evlerinden ya da iş yerlerinden herhangi bir yasal emir olmaksızın kaçırıldığına dikkat çekildi.

Bildiride, fiziksel ve psikolojik işkencelerin, kronik hastalıklara, sakatlıklara ve zihinsel bozukluklara yol açtığı belirtildi.

7 günde 266 ihlal

Bir insan hakları raporunda milislerin bir hafta içerisinde cinayet, yaralama, adam kaçırma, yoğun nüfuslu mahalleleri ayrım gözetmeden bombalama, zorla yer değiştirme faaliyetleri de dâhil yaklaşık 266 ihlal gerçekleştirdiği belirtildi. Yemen Hak ve Hürriyetleri Kuruluşu, 13 kuruluşla işbirliği dâhilinde Husilerin 20- 27 Eylül arasında sivillere yönelik 266 ihlal işlediğini tespit ettiklerini vurguladı.

Kuruluş, bu ihlallerin “cinayet, yaralama, adam kaçırma, yoğun nüfuslu mahalleleri ayrım gözetmeden bombalama, zorla yerinden etme, devlet kuruluşlarına zarar verme, mayın döşeme, evlere baskın yapma, vatandaşları korkutma, krizler çıkarma, saha infazları gerçekleştirme ve eğitim tesislerini askeri barakalara dönüştürme” gibi faaliyetlerden oluştuğuna dikkati çekti.

Yemen Hak ve Hürriyetleri Kuruluşu, BM’ye, uluslararası kuruluşlara, yerel, bölgesel ve uluslararası medyaya “kuruluş tarafından ortaya koyulan saha raporunda gözlemlenmiş gerçek olaylara, ağır ihlallere ve doğrudan saldırılara karşı” sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.