BAE, Dünya Gıda Programı’na bağış yapan beşinci en büyük ülke

Abu Dabi’deki Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı Ofisi Müdürü Mecid Yahya ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nden bir temsilci, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dünyadaki fona bağış yapan beşinci en büyük ülke olduğunu ve 2019 yılında fona yapılan BAE bağışlarının toplam hacminin 270 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Uluslararası temsilcilerin yaptığı açıklamada, BAE’nin fona en büyük mali bağışçılarından biri olduğunu ve ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ve Almanya’dan sonra küresel olarak beşinci sırada geldiğini belirtti ve 2019’da 270 milyon dolara ulaşan bağış miktarıyla, BAE’nin katkılarının zirvede olduğunu söyledi.

BAE Haber Ajansı WAM, Majid Yahya ile Abu Dabi’deki Yabancı Muhabirler Kulübü’nün ev sahipliği yaptığı bir yuvarlak masa toplantısına katılmasının ardından bir araya geldi. Toplantı, BAE Stratejik Araştırmalar ve Çalışmalar Merkezi Genel Müdürü Dr. Cemal Sened es-Suveydi tarafından yönetildi.

Yahya, “Program tamamen üye devletlerden gelen bağışlara dayanıyor ve Dubai’deki Uluslararası İnsani Şehir gibi BAE’de faaliyet gösteren birçok kuruluşla yakın ilişkilerimiz var” dedi.

Sözlerinin devamında, yuvarlak masa toplantısının, Afrika Boynuzu ülkelerinde gıda kıtlığı ve yetersiz beslenme krizine yönelik yenilikçi fikirler bulmak için yapıcı tartışmalar ve deneyim alışverişi için bir fırsat sağladığını söyledi.

Yuvarlak Masa Toplantısı, Afrika Boynuzu’nda gıda güvenliğini sağlamak için bazı yenilikçi çözümler sunmak amacıyla iklim değişikliği ve gıda güvenliği arasındaki ilişkiye odaklandı.

Abu Dabi’deki Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı Ofisi Müdürü Mecid Yahya ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nden program temsilcisi, “Afrika Boynuzu 2011’den bu yana art arda kuraklıklara maruz kaldı ve bu yıl Uganda, Kenya, Etiyopya ve Somali’deki 7,2 milyon insan gıda güvenliği yokluğu nedeniyle kuraklıktan etkilendi ve yiyecek bulma umuduyla çeşitli bölgelere taşındı” dedi.

Öte yandan uluslararası yetkili, “Yemen, program tarihinin en karmaşık durumlarından biri. Silahlı çatışma ve afet çekişmeli bölgeler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ayrıca, “Yemen’de halkın ihtiyaçlarının oranı çok büyük, ancak BAE de dahil olmak üzere küresel bağışçıların katkısı sayesinde şimdiye kadar 12 milyon kişiye ulaştık.” şeklinde konuştu.

Mecid Yahya, Doğu Afrika’daki gıda güvenliği krizine yönelik çabalar üzerine yoğunlaşılmasının önemini vurguladı ve çözüm bulmak için ortaklıkları güçlendirmek ve hedefleri gerçekleştirmek için yeni işbirlikleri oluşturmak gerektiğini belirtti.

Dünya Gıda Programı Doğu Afrika Bölge Müdürü Eric Jorgensen, WAM’a verdiği demeçte, “Dünyada gıda güvenliği olmadan istikrar sağlanamaz,” dedi.

Ayrıca BAE’nin Program’ın faaliyetlerine katkıda bulunma konusundaki ilgisine övgüde bulundu.

Sözlerinin devamında, “Bu BAE’ye ilk ziyaretim ve programın ilerletilmesinde BAE’nin teknolojiyi ve uzmanlığı paylaşma arzusunun çok olumlu bir ilgisini görüyorum. Bundan büyük oradan faydalanabiliriz” dedi.

Yuvarlak masa tartışmalarında, Afrika Boynuzu’nda yaşanacak büyük bir gıda krizinden kaçınma gereğinin altı çizildi, temsilciler Kenya, Somali ve Etiyopya’daki Ekim-Aralık kısa yağmur mevsiminin geç başlaması ihtimalinden kaynaklanacak sonuçlarla ilgili endişelerini dile getirdiler Daha önce kuraklıktan etkilenen bölgelerde zorlu şartlar yarattı ve bu ülkelerdeki gıda güvenliği krizini şiddetlendirdi.

Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yuvarlak masa toplantısında yayınlanan resmi bir belgeye göre, Afrika Boynuzu’ndaki 4,6 milyon kişiye gıda ve nakit desteğini artırmak için acilen toplam 270 milyon dolar gerektiği açıklandı.

WAM