Erdoğan’dan Fırat’ın doğusuna harekat mesajı: Belki bugün belki yarın denecek kadar yakın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ankara ve Washington’un “güvenli bölge” konusunda görüşmelerini sürdürdüğü bir dönemde Fırat’ın doğusuna operasyon için ‘hazırlıkların tamamlandığını’ söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci tamamlanmış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz” dedi.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), kontrolleri altındaki Suriye’nin kuzeyini savunmak için “istenmeyen herhangi bir saldırıyı önleme konusunda tereddüt etmeyeceklerini” açıkladı.

ABD, Türkiye ile Suriye sınırında güvenli bir alan oluşturma konusunda anlaşırken, Ankara, sınırdaki PYD ve SDG varlığı nedeniyle bölgeye askeri operasyon düzenleme sinyalleri vermişti.

Erdoğan, Suriye’de güvenli bölge planlarının da ‘Suriyelilerin eve dönüşü için en makul ve insani yol’ olduğunu söyledi.

ABD, Suriye sınırında müşterek güvenli bölge oluşturulması konusunda mutabakata varmıştı ancak Erdoğan, ABD ile varılan anlaşma kapsamında yeterli ilerleme sağlanamadığı eleştirisinde bulunuyordu.

Türkiye ve ABD, geçtiğimiz Ağustos ayında, Türkiye-Suriye sınırında Ankara’nın terör örgütü olarak gördüğü YPG’nin yayılma alanları arasında bir tampon bölge kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’de (BM) tarif ettiği ve gösterdiği güvenli bölge, Türkiye sınırı boyunca 480 kilometrelik hattı kapsıyor. 30 kilometre derinlikteki alan, Cerablus, Menbiç, Ayn el Arab (Kobani), Telabyad, Suluk, Rasulayn, Dırbasiye, Amude, Kamışlı ve Malikiyye yerleşimlerini içine alıyor.

Şarkul Avsat