Suudi kız golf takımı ilk kez sahada

Suudi Arabistan, Suud eş-Şerif ve Ali Babtan’ın başarılı sonuçlar elde etmeyi başarmasının ardından, dış yarışmalarda hafta sonu boyunca en iyi sonuçlardan birini elde etti ve Rağda el-İsevi, Leyla Tilimsani ve Faten el-Kahtani’den oluşan kız takımı tarihi bir katılımla ilk kez yurt dışı golf etkinliğine katıldı.

Suud eş-Şerif, Çin’in Şangay şehrindeki Xishan Uluslararası Stadyumu’nda düzenlenen Asya Pasifik Amatör Şampiyonası’nda  en yetenekli 120 oyuncu arasından 54. sırada yer almayı başardı.

18 yaşındaki Ali Babtan, Mısır’ın başkenti Kahire’deki Dreamland Golf Resort’ta düzenlenen Arap Şampiyonası’nda 3. sırada yer aldı.

Suudi Golf Takımı’nın sorumlusu Buşuayb el-Cediyani, sonuçlara ilişkin yaptığı yorumda, Suudi golf sporunun tarihindeki sonuçlar açısından en iyi hafta sonu olduğunu belirterek, “Suud ve Ali’nin iki yüksek turnuvada başarılı performanslarını izlemek harikaydı ve aynı zamanda ilk defa bir yurt dışı etkinliğine katılan Rağda, Leyla ve Faten için de öyleydi. Önümüzdeki yıllarda daha iyi bir performansta görmeyi dört gözle bekliyoruz. Golf kariyerimizin henüz başındayız. Bu sonuçlar, oyuncularımızın kendileri ve Krallık için mükemmel” dedi.

Etkinlik, Krallığın Ulusal Günü kutlamalarının bir parçası olarak düzenlendi ve iki hafta boyunca kullanıma açık 9 delikli golf sahası halka sunuldu.

Golf Geliştirme Programı’nın yoğun çabalarının bir parçası olarak, Suudi Golf’ün bu yıl başlarında Avrupa Turu’nun bir parçası olarak Softbank Suudi Uluslararası Şampiyonası gibi uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra bu sporu yerel olarak büyütme konusundaki ısrarını gösterdi.

Suudi Golf Federasyonu İcra Direktörü Macid es-Sürur, “Oud Square Kompleksi’ne gelip oyunu ilk defa deneyimleyenleri görmek çok güzeldi. Krallıkta olanlar için, bu tür bir aktivite onları bu sporla tanıştırmak için mükemmel bir yol. Sadece bu değil, oyunu deneyenler de oyundan nasıl keyif aldıklarını anlattı” dedi.

Sözlerinin devamında, “Oyuncularımız tarafından elde edilen sonuçlar, bu sporun başlangıç seviyesindeki gücünün kanıtı ve Suudi Golf’ün başarmak için ortaya koyduğu çabaları gösteriyor. Bir sonraki etkinliğe katılmak için sabırsızlanıyorum, Suudi ekibi için uluslararası etkinlik takvimine tam katılımın başlangıcı oldu” dedi.

Şarkul Avsat