‘Yeni nesil’ Suudi Arabistan savaş gemisinde çalışmalar başladı

Suudi Deniz Kuvvetleri (RSNF) için inşa edilen beş Avante 2200 korvetinin ilk çalışması, İspanya’nın Cadiz Limanı’nda resmi bir tören ile başladı.

Suudi Basın Ajansı, ileri teknoloji gözetim ve deniz koruma gemilerinin, Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri (SAMI) ile İspanyol gemi yapımcısı Navantia arasındaki ortak girişimin bir parçası olarak inşa edildiğini bildirdi. Gemilerin 2023 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

985 MİLYON DOLARLIK SÖZLEŞME

Batı Filosunun Komutan Yardımcısı Tuğamiral Faleh Abdulrahman Alfaleh başkanlığında Suudi Arabistan ve RSNF personelinden üst düzey yetkilileri törene katıldı.

Gemilerin yapımına ek olarak, Avante 2200 projesi, ilk geminin teslimatından itibaren beş yıl boyunca destek sağlayacak.

SAMI-Navantia, 985 milyon dolar değerindeki sözleşmenin bir parçası olarak savaş sistemi entegrasyonu ve kurulumunu sağlayacak. Sözleşme, Eylül ayında Londra’nın ExCeL kongre merkezinde düzenlenen Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Uluslararası 2019 fuarında kabul edildi.

Sistem mühendisliği ve mimarisi, donanım tasarımı, yazılım geliştirme ve lojistik destek ve eğitim programları sunumu ortak girişime dahil oluyor.

6 BİN KİŞİYE İŞ FIRSATI SUNACAK

Beş yıllık projenin, bin 100 doğrudan çalışan, bin 800’den fazla Navantia yardımcı endüstrisi çalışanı ve diğer tedarikçiler tarafından oluşturulan 3 binden fazla dolaylı çalışan dahil olmak üzere toplam 6 bin kişiye iş yaratacağı bildirildi.

Dördüncü ve beşinci korvet, Suudi Arabistan’da tamamlanarak teknolojinin transferi ve yeni kariyer fırsatları yaratılması yoluyla Krallığın savunma sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunacak. Anlaşmaya göre, Krallığın teknoloji yeteneklerinin yerelleştirilmesinin Vizyon 2030’un hedefleri doğrultusunda yüzde 60’a kadar büyümesi bekleniyor.

Arab News