ABD, Kürtleri desteklemekten vazgeçti!

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine planladığı operasyona yeşil ışık yakmasından saatler sonra ABD’nin Türkiye ile sınır bölgesinden askerlerini çektiğini açıkladı.

SDG’nin açıklamasında, “Türkiye ile askeri bir tırmanıştan kaçınma çabalarımıza ve sınır güvenliği mekanizmasının kurulması için göstermiş olduğumuz esnekliğe rağmen ABD, yükümlülüklerini yerine getirmedi ve Türkiye ile sınır bölgesindeki askerlerini geri çekti” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik bu operasyonu, DEAŞ ile savaşımıza olumsuz etkileri olacak ve geçtiğimiz yıllarda elde edilen bütün istikrar yok olacak” ifadelerine de yer verildi.

ABD askerleri Tel Abyad ve Rasulayn’dan çekildi

Reuters’a bilgi veren ismini vermek istemeyen bir ABD’li bir yetkili, Tel Abyad ve Rasulayn’daki iki gözlem noktasının ABD askerleri tarafından tahliye edildiğini, ancak bölgedeki diğer ABD kuvvetlerinin hala yerinde olduğunu bildirdi.

Yetkili, ABD’nin ‘SDG’yi herhangi bir yerdeki Türk saldırılarına karşı savunmayacağı’ konusunda bu sabah SDG komutanına bilgi verdiğini de belirtti.

AFP’ye bilgi veren SDG içerisinden bir kaynak da ABD kuvvetlerinin Tel Abyad ve Rasulayn’daki gözlem noktalarından bugün çekildiğini açıkladı.

ABD askerlerinin söz konusu bölgelerden çekilmesi, Beyaz Saray tarafından yapılan, “Türkiye yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine yönelik uzun zamandır planladığı operasyon konusunda harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ve bir parçası olmayacak” şeklindeki açıklamadan saatler sonra gerçekleşti.

Erdoğan’dan operasyon sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz cumartesi günü AK Parti’nin Kızılcahamam’da düzenlenen toplantısında, sınır ötesi askeri operasyon hakkında “belki bugün belki yarın denecek kadar yakındır” diye konuşmuştu.

Erdoğan, ayrıca birkaç gün önce ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD askeri ve güvenlik bürokrasisinin, iki ülke arasında geçtiğimiz Ağustos ayında varılan mutabakatın gereklerini yerine getirmemesinden duyulan rahatsızlığı da ifade etmişti.

SDG, iki ülke arasındaki mutabakatın uygulanması yönünde her türlü çabayı gösterme sözü vererek, sınırdaki askeri tahkimatları kaldırmış ve ağır silahlarını çekmişti.

“Bölgeyi teröristlerden temizlemekte kararlıyız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bölgeyi teröristlerden temizleyerek, ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız” dedi.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, “Suriye’deki krizin başından beri bu ülkenin toprak bütünlüğünü destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat