Suudi Arabistan Jenadriyah Festivali’ni bekliyor

Suudi Arabistan’da her yıl Ulusal Muhafızlar Bakanlığı tarafından düzenlenen ulusal miras ve kültür festivali “Jenadriyah” bu kez Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenecek. Bakanlık, festivalin önceki yıllardaki başarısını tamamlamak için ayrıcalıklı bir dönem sağlama hazırlıklarına başladı ve yeni bir tarih belirledi.

Jenadriyah Festivali, otuz yıldan fazla bir süredir, ülkelerin liderlerinin ve üst düzey yetkililerin ve dünyanın dört bir yanından gelen aydınların ziyaretine tanık oldu.

FESTİVAL, G20 ZİRVESİYLE AYNI ANDA BAŞLAYACAK

Bakanlığın resmi sözcüsü Abdülkerim el-Humeyd, bakanlığın festivalin kültürel içeriğini geliştirmek ve festivalde ulusal mirasın derinliğini yansıtan çeşitli faaliyetler ve programlar sunmak için çalışmaya başladığını duyurdu. Ayrıca Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yapacağı G20 zirvesiyle eş zamanlı olarak başlayacağını ve bu sayede dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçilere Suudi kültürünü tanıtma fırsatı sunacağını belirtti.

El-Humeyd, geçen Temmuz ayında festivalin denetimini devraldığından beri bakanlığın, gelecek festivaller için kapsamlı bir vizyon geliştirmek ve festivalin statüsüne uygun bir şekilde ilerlemek amacıyla hükümetin çeşitli kurumlarıyla işbirliği içinde çalıştığını ve önümüzdeki üç yıl boyunca festivali iyileştirmek için stratejik bir plan çerçevesinde festival günlerini arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

2030 VİZYONU KAPSAMINDA DÜZENLENECEK

Kültür Bakanlığının, festivali geliştirme ve 2030 Vizyonu altında gerçekleşen kültürel Rönesansa eşlik edecek içeriklerle zenginleştirme yollarını tartışmak için uzmanlar ve entelektüellerle bir dizi toplantı ve atölye çalışmaları başlattığını ve bu toplantıların ve atölye çalışmalarının tartışma alanını artırmak için önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edeceğini söyledi.

Buna paralel olarak, festivalin tüm organizasyonel dosyalarını ilgili makamlardan Kültür Bakanlığına devretme sürecinin sorunsuz ve etkin bir şekilde ilerlediğini ve 2020 Kasım ayında düzenlenecek festivalin bu tarihten kısa bir süre önce çalışmalarını tamamlayacağını, bir sonraki oturumun uygulanması için zaman çizelgesinin gereken ihtiyaçlara uygun olduğunu ve devretme işinin içerik, faaliyetler ve programlar için yeni bir vizyon geliştirme açısından geçiş dönemi olacağını vurguladı.

Al Arabiya