Suudi futbol takımı, Ramallah’ta Filistin takımıyla oynayacak

Suudi Arabistan Futbol Federasyonu (SAFF), milli futbol takımının 2022 Dünya Kupası Asya elemeleri için Filistin’le karşı karşıya geleceği 15 Ekim tarihli maçın Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Faysal Hüseyin Stadı’nda oynayacağını duyurdu.

Suudi Arabistan Genel Spor Otoritesi (GSA) Genel Başkanı Prens Abdul Aziz bin Turki Al Faysal, kararın Filistin Futbol Federasyonu’nun maçı evinde oynama talebine cevaben alındığını belirtti.

FİLİSTİN TOPRAKLARINDA MAÇ

Filistin Futbol Federasyonu’nun “Filistin takımının diğer takımlar gibi evinde ve taraftarlarının karşısında oynamaktan mahrum kalmayacağından emin olmak istediği” belirtildi.

Şimdiye dek Filistin’e karşı üçüncü ülkelerde oynayan Suudi Arabistan’ın bu kez Batı Şeria’da oynaması Körfez devletinin politikasında bir değişikliğe işaret ediyor. İlk kez Fas’tan bir futbol takımı, işgal altındaki Filistin topraklarında geçtiğimiz hafta sahaya çıkmıştı.

İSRAİL’DEN İZİN ALMA SORUNU

Kuzey Afrika ülkesinin en büyük kulüplerinden Raja Casablanca takımı, kendi evinde 1-0 kazandığı maçın rövanşında Filistinli Hilal Al-Kudüs’ü 2-0 mağlup etmişti.

Arap kulüpleri ve milli takımlar Filistin milli takımının oynadığı Batı Şeria’da oynamayı, İsrail’den giriş için izin almayı gerektiren bir prosedür uygulandığı için reddediyordu.

Arab News