Arap asker kadınlar UNESCO atölyesine katıldı

Lübnan, Ürdün ve Irak’ın silahlı kuvvetlerinden kadın askeri personeller ilk kez silahlı çatışmalar sırasında kültürel varlıkların korunması üzerine bir atölye çalışmasına katılmak için UNESCO’nun Beyrut’taki bölgesel ofisinde bir araya geldi.

Toplantı, Lübnan’daki BM Geçici Gücü’nden (UNIFIL) kadın memurlarla birlikte gerçekleştirildi.

SAVAŞ SIRASINDA KÜLTÜREL VARLIKLAR NASIL KORUNACAK?

UNESCO’da Kültürel Ulusal Proje Görevlisi Joseph Kreidi, “Amacımız, katılımcılara düşmanlık ve askeri işgal sırasında kültürel mülkiyeti koruma yollarını tanıtmak. Biz savaşa tanık olan ve hala buna tanıklık eden bir bölgedeyiz. Kadınları güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini arttırmak için özel bir atölye düzenlemeye karar verdik” şeklinde konuştu.

UNESCO’nun kıdemli teknik danışmanlarından biri olan Dr. Eric Klein, Silahlı çatışmalar sırasında kültürel mülkiyeti korumanın yolları ve bunun nasıl ortak bir sivil-asker misyonu olabileceği hakkında bir konferans verdi.

Lübnan Antikalar Genel Müdürlüğü Bölge Direktörü Dr. Ali Badawi, Silahlı çatışma sırasında müdürlüğün ülkesinin eski geleneklerini koruma konusundaki deneyimini katılımcılarla paylaştı.

ÜLKEYİ ANTİKA HIRSIZLARINA KARŞI KORUMAK

Kültürel mirasın korunması üzerine bir araştırmacı olan Catherine Hanson, onlara eserler ile başa çıkma ve belgeleme araçları tanıttı.

Uluslararası Kızıl Haç Komite temsilcisi olan Myriam Haddad, sivil alanların uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde nasıl korunacağına dair bir konferans verdi.

Lübnan Ordusu Albay Ziad Rizkallah, atölye çalışmasında Lübnanlı katılımcılarının hukuk diplomaları olduğunu ve “sınırda tayin edilen birliklerde askeri polis müfettişleri ve mühendisleri olduğunu” söyledi.

Güney Lübnan’daki Tire şehrine gitmeden önce katılımcılar bu kalıntıların korunmasında Lübnan deneyimini dinlediler. Ürdün askeri kadınları, atölyenin kendilerine sunduğu fırsattan övgüyle söz etti.

Bir Irak askeri yetkilisi ise “Atölye, ülkemizi antika hırsızlığından koruma ve dünyadaki çeşitli müzelerde sergilenen çalınmış antikaları kurtarmak için gerekli adımları atmada yardımcı oldu” dedi.

Arab News