Dubai’de toplu taşıma ödemeleri cep telefonları ile yapılacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Dubai sakinleri, gelecek yıldan itibaren cep telefonlarını kullanarak seyahatlerinin ücretlerini ödeyebilecek.

Geleneksel Nol kartına alternatif olarak kullanılan sanal Nol kartı, Expo 2020’nin Ekim ayında başlamasından önce Dubai Metrosu’nda kullanılır hale gelecek.

ULAŞIM KARTLARI BANKA HESAPLARINA BAĞLANACAK

Kartı indirdikten sonra, kullanıcılar giriş ve çıkış yapmak için metro istasyonlarındaki elektronik kapılarda telefonlarına okutabilecek. Kullanıcılar ayrıca yeni bir kart satın alabilecek veya mevcut bakiyelerini dijital sürüme aktarabilecekler.

Sanal kart, banka hesaplarına bağlanacak ve kullanıcıların hareket halindeyken 50 Dubai dirhemi (14 dolar)  ile bin Dubai dirhemi (273 dolar) arasında değişen miktarlarda para kazanmalarını sağlayacak.

Karayolları ve Ulaşım Otoritesi’ndeki Otomatik Bilet Toplama Müdürü Mohammed Al Hayat, “Sakinleri ve ziyaretçileri mutlu etmek istiyoruz. Bu, yolcular için kolaylık yaratan, kullanımı kolay bir özelliktir ve insanlar, kartı yurt dışından da indirebilir” dedi.

DUBAİ’Yİ AKILLI ŞEHİR YAPMA HEDEFİ

Hayat, sanal kartın metro istasyonlarında da yoğunluğu azaltmaya yardımcı olmasını beklediklerini dile getirdi.

Gelecek yıl yapılacak ilk sunumun ardından, yolcular Dubai Tramvay ve Yollar ve Ulaşım Otoritesi (RTA) otobüslerinin de içinde olduğu diğer ulaştırma modlarındaki ücretlerini ödemek için kullanabilecek. Ayrıca, halka açık parklara girmek ve park ücretlerini diğer şeylerin yanı sıra ödemek için de kullanabilecekler.

Al Hayat, girişimin hükümetin Dubai’yi dünyadaki en akıllı şehir yapma yolunu güçlendireceğini söyledi.

The National