‘Şövalye ve Prenses’: Suudi Arabistan- Mısır Animasyonu Uluslararası sahneye çıkıyor

Suudi Arabistan şirketi tarafından yapılan Mısır’ın ilk animasyon filmi Şövalye ve Prenses (The Knight ve The Princess), kısa bir süre önce 3. El Gouna Film Festivali’nin dünya galasını yaptı ve yakında İsveç’teki 9. Malmö Arap Film Festivali’nde yerini alacak.

Ünlü senarist Bashir El Deek’in ve İbrahim Musa Mustafa’nın yönettiği, hayatını kaybeden karikatürist Mustafa Hüseyin’in karakter tasarımlarıyla uzun zamandır beklenen bu aksiyon-macera animasyon komedi, Suudi Animasyon Şirketi Alsahar Animation’ın en son prodüksiyonu.

Animasyon, 15 yaşında, Hint Okyanusu’ndaki tüccar gemilerinden korsanların kaçırdığı kadınları ve çocukları kurtarmak için yola çıkan 7. yüzyıl Basra doğumlu savaşçı Muhammed Bin Al Kassım’ın maceralarının kurgusal bir şekilde ifade ediyor. Kahramanlık serüvenleri sonunda onu Kuzey Hindistan’ın zorba hükümdarı Kral Daher ve hain büyücü Gandar’la yüz yüze getiriyor.

Filmde Mısırlı ses sanatçıları Medhat Saleh, Donia Samir Ghanem, Mohamed Henedy, Maged El Kedwany, Abdel Rahman Abou Zahra, Abla Kamel ve Lekaa Elkhamissi yer alıyor.

Yapılan basın açıklamasında, “‘Şövalye ve Prenses’ gerçek bir Arap kahramanı içeren bir Arap hikayesini anlatmak için bir rüyadan ortaya çıktı ve ‘Arap hikayeleri Arap yetenekleri tarafından Arap bakış açısıyla daha iyi anlatılır’ inancına dayanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Alsahar Animation’ın kurucusu ve Başkanı Alabbas Bin Alabbas Arab News’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: “Animasyon çekmeye karar verdiğimizde, amacımız hikayenin kültürümüzden gelmesi ve Arap sanatçılar tarafından yapılması gerektiğiydi.”

“Oyun, tarihimizin, kültürümüzün ve sanatsal bakış açımızın ifadesidir. Topluma ve dünyaya aktaracak bir şeylerimiz olduğunu gördük. Hikayemizi bakış açımızdan anlatmak için iyi ve saygılı bir çaba göstermek, yapılacak en doğru şeydi”  diye devam etti.

Alabbas’ın Kahire merkezli şirketi, otuz yılı yakın bir süredir ününü çocukları için ürettiği animasyon dizilerine borçlu.

Alabbas tarafından 1992 yılında Arap bölgesinin önde gelen animasyon yapım şirketi olarak kurulan girişim, yıllar önce yaşadığı bir olaydan ilham aldı.

Alabbas, “Doktora programım sırasında ABD’deyken, oğlum beş yaşındaydı, izlediği animasyon dizisinin büyük etkisi beni şaşırttı. Birkaç Arap TV animasyonu dizisi almak için Mısır’a seyahat etmeye karar verdim ve Mısır’da veya Arap dünyasında hiç animasyon olmadığını keşfettim” ifadelerini kullandı.

“Şövalye ve Prenses”, Avrupa galasını 4-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 9. Uluslararası Malmö Arap Film Festivali’nde gerçekleştirecek ve uluslararası izleyicileri büyüleneceğinden eminiz.

Arab News