Abu Dabi Veliaht Prensi, Burhan ve Hamduk ile görüştü

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah Burhan ve Sudan Başbakanı Dr. Abdullah Hamduk ile Abu Dabi’de bir araya geldi.

Bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile ortak ilgi alanları hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, başta ekonomi, yatırım ve ticaret olmak üzere ikili ilişkileri ile bunları geliştirme fırsatları ele alındı.

Şeyh Muhammed bin Zayed, BAE’nin yaşadığı önemli tarihsel aşamada Sudan’ın yanında durduğunu aynı zamanda güvenlik, barış ve birliklerini desteklediğini vurguladı.

BAE-Sudan ilişkilerinin güçlü kardeşlik, güven ve karşılıklı saygı bağlarına dayandığını belirten Şeyh Muhammed, Sudan’ın krizin yönetimi ve ulusal çıkarları destekleyen fikir birliğine varma konusunda Arap dünyasına önemli ve medeni bir model sunduğunu da belirtti.

Öte yandan BAE Başbakan Yardımcısı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nahyan, Hamduk ve heyeti ile görüştü.

BAE Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş ise Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Şarkul Avsat