BAE, Hoşgörü Gemisi’ni ülkeye getirecek

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) hükümet yetkilileri, çocuklar arasında hoşgörü mesajını yaymayı amaçlayan uluslararası bir sanat enstalasyonu olan gemiyi BAE’ye getirmek için görüşmelerde bulunuyor.

The Ship of Tolerance (Hoşgörü Gemisi) şu anda Londra’daki Thames nehrinde demir atmış bulunuyor. İlk kez 2005 yılında Mısır’da Rus sanatçılar Ilya ve Emilia Kabakov tarafından başlatıldı ve o zamandan beri dünya çapında sanat festivallerinde yeniden canlandırılıyor.

FARKLI ÜLKELERDEN ÇOCUKLARIN KATILDIĞI PROJE

18 metrelik el yapımı ahşap gemi, okullardan, mülteci merkezlerinden ve Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’nden gelen çocuklar tarafından yapılmış bir yelkene sahip. Çocuklar, hoşgörünün onlar için ne ifade ettiğini tartıştıktan sonra ipek panellerini boyuyorlar.

Venedik, Miami, Havana, Moskova, New York ve Roma da dahil olmak üzere tüm dünyadaki şehirlerde çocuklar projeyi yeniden canlandırdılar. Hoşgörü Gemisi ayrıca 2011’de Sharjah Bienali’nde de sahneye çıktı.

BAE’DEN DE İZLER TAŞIYACAK

Londra’da yaşayan bir Emirati lisansüstü öğrencisi Maitha Al Mehairi, projeyi Emirates’e geri getirmek için İngiltere’deki diğer BAE öğrencileri ile birlikte kültürel bir girişime öncülük ediyor.

Al Mehairi, BAE’de bir ipek panel imzalamak için Birleşik Krallık’taki BAE elçiliğinden yetkilileri ve yelkende katkıda bulunan bazı Londralı okul çocuklarını davet etti.

Londra’daki Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği misyon başkan yardımcısı Rawda Al Otaiba, yetkililerin hala geminin en iyi nasıl sunulacağı ve tesisin bu yıl sonuna kadar BAE’ye getirilip getirilmeyeceği veya 2020’ye kadar beklemek konusundaki seçenekleri tartıştığını söyledi.

The National