Fotoğraf: TSK

İngiltere, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonundan endişeli

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Sözcüsü bugün yapılan açıklamada, ülkesinin, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin olası askeri operasyonuna ilişkin ‘oldukça endişeli’ olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere’nin Suriye politikasındaki değişimden ‘çok mutlu’  olduğu şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak ise sözcü, “ABD birliklerinin hareketleri ABD’nin meselesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye, ABD birliklerinin çekilmeye başlamasının ardından Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyon hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.

ABD’nin Suriye’den çekilmeye başlaması, Washington’ın müttefiki olan Kürtlerin liderliğindeki YPG güçlerine yönelik Türkiye’nin uzun zamandır dile getirdiği askeri operasyonun önünü açtı.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından dün akşam geç saatlerde yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik harekat için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtilerek, “Bölgemizin istikrar ve huzuruna katkı sağlayarak Suriyelilerin güvenli bir yaşama kavuşabilmesi için Güvenli Bölge/Barış koridoru kurulması zaruridir” ifadeleri kullanıldı.

Şarkul Avsat