İranlı General, Irak’taki protesto gösterilerinde ‘büyük rol oynadı’

Üst düzey Irak güvenlik yetkilileri ve siyasetçiler Irak Hükümeti’nin, protestoları durdurması ve protestocuları öldürmeleri için İran destekli silahlı grupları görevlendirdiğini ifade etti.

Grupların, İran Devrim Muhafızları’nın komutanı Orgeneral Kasım Süleymani’ye doğrudan rapor verdikleri de belirtilenler arasında.

İRANLI GENERALİN EMİRLERİ

Bağdat’taki üst düzey bir güvenlik görevlisi “General birkaç gün önce krizi yönetmek için bizzat Bağdat’a geldi. Göstericilere karşı acımasız davranma emri verdi ve güvenlik görevlilerini korkutmak için bazılarını öldürdü” ifadelerini kullandı.

Görevli sözlerine, “Emirlerine göre, Irak güvenlik liderleri (protestolarla ilgili) dışlandı, internet engellendi, gösterileri veren yerel gazetecilerin çoğu tehdit edildi ve bazı yerel ve Arap televizyon istasyonları ateşe verildi” şeklinde devam etti.

PROTESTOLARDA 180’DEN FAZLA CAN KAYBI

Geçen hafta boyunca yolsuzluğa, yüksek işsizlik oranlarına ve temel günlük hizmetlerin yetersizliğine karşı protesto gösterileri için Bağdat’ta ve yedi güney Şiilerin hâkim olduğu yedi kentte yaygın gösteriler yapıldı. Irak çevik kuvvet polisi, hükümete ve siyasi parti karargâhına ulaşmaya çalışan göstericileri dağıtmak için gerçek mermiler ve gaz bombası kullandı.

Güvenlik kaynakları, geçtiğimiz sekiz gün boyunca güvenlik personeli ve düzinelerce hükümet binası, siyasi parti merkezi ve askeri aracın zarar gördüğünü ve 180’den fazla kişinin öldüğü ve 7 bin kişinin yaralandığını söyledi.

SİLAHSIZ SİVİLLER ÖLDÜRÜLDÜ

Göstericiler ve aktivistler tarafından kaydedilen video görüntüleri, öldürülen göstericilerin birçoğunun silahsız olduğunu ve herhangi bir güvenlik hizmetine veya hükümet binalarına tehdit oluşturacak kadar dahi yakın olmadığını ortaya koyuyor.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Pazartesi akşamı yaptığı bir konuşmada göstericilere karşı aşırı güç kullanıldığını kabul etti, ancak yetkililerin ölümcül güç kullanma emri vermediğini de sözlerine ekledi.

Berhem Salih, “Barışçıl göstericileri ve güvenlik güçlerini canlı mermilerle hedeflemek… bunu kabul edip hakların ve özgürlüklerin desteklendiği bir demokrasi olmaya söz verdiğimiz Irak’ta kabul edilemez” dedi.

Güvenlik yetkilileri, Başbakan Adil Abdülmehdi’nin vatandaşlara ya da devlete tehdit oluşturmadıkları sürece göstericilere karşı güç kullanmamaları ve öfkelerini sakinleştirmeye çalıştıkları önerilerini dikkate almadıklarını söyledi. Güvenlik yetkilileri, barışçıl bir çözüm bulmak için biraz zaman ayırmak yerine, hükümetle müttefiki silahlı hiziplere durumla baş etmelerini emrettiğini belirtti.

İNTERNETE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİ

Sokağa çıkan gruplar arasında en büyük silahlı Şii grubu Badr Örgütü, Asaib Ahl El Şah, Seyyid El Shuhada Tugayları ve Saraya El Horasani’nin olduğu söyleniyor.

Iraklı yetkililer Salı günü protestoları kontrol etmek ve göstericilerin daha fazla iç ve dış destek elde etmesine yardımcı olacağını umdukları için video ve resimleri paylaşmalarını önlemek amacıyla internet erişimini engelledi.

Popüler Seferberlik Kuvvetleri, Haziran 2014’te İran yanlısı Şii silahlı hizipler ve Irak hükümeti ile birlikte DEAŞ’la savaşmak için gönüllü olan bireylerden oluşan bir hükümet şemsiyesi örgütü. Badr Örgütü, Assaib Ahl Al-Haq ve diğer bazı hizipler bu örgütün bel kemiğini oluşturuyor.

Bağdat’taki protestolar Pazar gününden bu yana büyük ölçüde azaldı. Sadr şehrinde, Bağdat’ın doğusunda ve çevresindeki bölgelerde yoğunlaşan sadece küçük gruplar var.

Arab News