Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan, sondaj çalışmalarını kınadı

Salı günü Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik haklara sahip olduğu suları içinde Türkiye tarafından yapılan sondaj çalışmalarının  “Yasa dışı ve kabul edilemez”  olduğunu söyleyerek kınadı.

Mısır Devlet Başkanı  Abdülfettah el Sisi, salı günü Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos  Miçotakis ile Kahire’de bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Bu toplantı, Doğu Akdeniz’de enerji temelli bir ittifak kurma amacıyla üç ülke lideri arasında yapılan en son zirve oldu.

Üç lider tarafından ortak yapılan basın toplantısında  Anastasiades, ”Türkiye’nin kabul edilemez uygulamaları ve sondaj Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarına ve uluslararası hukuka ciddi bir saldırıdır” sözlerini kullandı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı, “Kıbrıs’ın, Türkiye’nin saldırganlığını durdurmak için bütün diplomatik yollara” başvuracağını da sözlerine ekledi.

Mısır Devlet Başkanı el Sisi ise Türkiye’nin tek taraflı uygulamalarının tüm doğu Akdeniz’in etkilediğini ve ülkelerinin çıkarlarına zarar verdiğini söyledi.

Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içinde kendi çıkarlarını ve Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruduğunu iddia ederek hidrokarbonları delmek için Doğu Akdeniz’e gemiler gönderdi.

Bu gemiler, aynı zamanda Doğu Akdeniz’de Mısır’ın da sınırları ile çelişiyor.

Kıbrıs, 1974’te, Türkiye’nin, Yunanistan ile birlik destekçileri tarafından yapılan darbenin ardından çıkarma yapmasıyla  bölündü. Sadece Türkiye, adanın kuzeyinde yer alan Kıbrıs Türk Yönetimi’nin bağımsızlığını tanıyor.

Kıbrıs Rum liderliğindeki hükümet, denizaşırı sondaj operasyonlarının egemenin kullanması gereken bir hak olduğunu ve adanın yeniden bir araya getirilmesi için Kıbrıs Türkleriyle bir anlaşmaya varılması halinde gelecekteki elde edilecek bir gaz gelirinin adil bir şekilde paylaşılacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hafta başlarında ABD’nin yıllardır Amerikalılarla birlikte savaşan Suriyeli Kürt savaşçılara yönelik beklenen bir Türk saldırısına yeşil ışık yaktığını belirtmesinin ardından, üç lider de Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye planlanan askeri operasyonunu kınadı.

Üç lider, Doğu Akdeniz’de yasa dışı göçle mücadele çalışmalarını artırma ve terörle mücadelenin artırılması konusunda  daha çok odaklanma sözü verdi.

Yunan lider, Mısır’ın Avrupa Birliği için stratejik bir ortak olduğunu ve Kıbrıs ile Yunanistan’ın AB-Mısır ilişkilerini güçlendirmek için çalışacağını söyledi.

Bir önceki toplantıda, üç ülke, bölgede yeni bulunan gazın Avrupa’ya nasıl taşınacağı ve Avrupa ve Kuzey Afrika’nın elektrik şebekelerini bir denizaltı kablosuyla bağlama dahil olmak üzere enerji konusunda “Stratejik işbirliğini” genişletme konusunda mutabık kalmıştı.

EuroAfrica Interconnector olarak bilinen 2 bin megavatlık kablo Yunanistan’dan Mısır’a Kıbrıs üzerinde geçmesi için yaklaşık bin mil uzatacak.

Arab News