Suudi Arabistan: 10 günde ülkeyi 24 bin turist ziyaret etti

Suudi Arabistan, ekonomisini genişletme planının bir parçası olarak yabancı ziyaretçileri ülkeye gelişlerini kolaylaştırmak için başlatılan yeni vize sisteminin ilk 10 günü içinde 24 bin turist ağırladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, sistemin 27 Eylül’de yürürlüğe girmesinden bu yana turist vizesi için başvuran ilk on ülkenin bir listesini yayınladı.

Listenin başında 7 bin 391 ziyaretçi ile Çin, ardından 6 bin 159 ile İngiltere ve 2 bin 132 ile ABD geliyor.

Suudi Arabistan, ayrıca Kanada, Malezya, Fransa, Almanya, Rusya, Avustralya ve Kazakistan’dan turistleri de ağırladı.

Canlı bir turizm sektörü, petrol sonrası bir dönem için en büyük bir Arap ekonomisi hazırlamak isteyen Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın VİZYON 2030 reform programının bir parçası.

Vizeler online veya ülkeye varışta alınabilir. Turistler 90 gün sınırıyla yıl içinde birden çok giriş  yapabilir.

Yeni sistem aynı zamanda Müslüman ziyaretçilerin Suudi Arabistanlı bir sponsora ihtiyaç duymadan Umre’yi gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Hac, Veliaht Prens Muhammed’in yıl boyunca ülkeye çok sayıda ziyaretçiyi çeken ekonomik reform planının bel kemiğini oluşturuyor.

Yeni düzenlemeler yapılmadan önce kutsal Mekke ve Medine şehirlerinin dışına seyahat etmek için hac vizeleri kullanılıyordu.

Suudi Arabistan, turizmin şu anda ürettiği yüzde üç ile karşılaştırıldığında, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılanın 2030 yılına kadar yüzde 10’una katkıda bulunmasını hedefliyor.

2030 yılına kadar ülke, yıllık 100 milyon ziyaretçinin gelmesini bekliyor.

Suudi Arabistan ilk uluslararası tenis turnuvasını Aralık ayında düzenlemeye hazırlanıyor.

Üç Grand Slam Şampiyonu Stanislas Wawrinka ve son dönemin parlayan yeteneklerinden olan Daniil Medvedev, turnuvaya şimdiden katılacaklarını söyleyen iki yıldız isim.

Suudi Arabistan Genel Spor Otoritesi Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki, “Suudi Arabistan’da dünya standartlarında uluslararası tenise ilk kez ev sahipliği yapması bir diğer dönüşüm noktası”dedi.

Turnuva, Riyad’ın eteklerinde Diriyah’ta yapılacak.

The National