Suudi Arabistan, dünyanın petrol ihtiyacını karşılamaya hazır

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdullaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Saudi Aramco’nun Abkayk ve Hurays tesislerine 14 Eylül’de yapılan saldırıdan sonraki 72 saat içinde küresel pazara petrol arzını devam ettirebilme kapasitesini geri kazanmak için yapılan olağanüstü çabaların ardından Suudi Arabistan’ın dünyanın petrol ihtiyacını karşılamaya hazır olduğu vurgulandı.

Bu durumun, Suudi Arabistan’ın güvenilir ve bağımsız bir petrol ihracatçısı olarak konumunu güçlendirdiğine dikkat çekildi.

Toplantıda, petrol piyasasında istikrarı korumak, tedarikçilere ve tüketicilere aynı şekilde fayda sağlamak, yatırımları çekmek ve küresel ekonominin gelişmesini ile büyümesini sağlamak için Riyad’ın OPEC üyesi olan ve olmayan ülkelerle ilişkiler kurmak istediğinin altını çizildi.

Kral Selman, toplantının başında, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ve Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah Burhan ile Riyad’da gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi verdi.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamada bulundu.

Bakan eş-Şebane’nin aktardığına göre toplantıda, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genelkurmay Başkanları 4. Olağanüstü Toplantısı’nın sonunda yapılan açıklama değerlendirildi.

Açıklamada Suudi Aramco tesislerine geçen ay yapılan saldırıların KİK devletlerinin güvenliği ve emniyetini açıkça ihlal ettiği vurgulanarak, KİK üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinin herhangi bir tehdit veya terör saldırısı ile yüzleşmeye hazır olduğunun altı çizilmişti.

Toplantıda, Suudi Arabistan Fikri Mülkiyet Kurumu (SIPO) tarafından yapılan, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Kurulu’nda, 2 sene boyunca WIPO başkanlığı yapması için Suudi Arabistan’ın adaylığının kabul edildiğini içeren açıklama ele alındı.

Toplantıda, Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü (OAPEC) üyeleri arasında işbirliğini öngören anlaşma taslağı onaylandı.

Ayrıca, Enerji Bakanı ya da yardımcısına, Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı ile Rusya Enerji Bakanlığı arasında işbirliğini öngören protokol hakkında Rus tarafıyla görüşme yetkisi verilmesi kararlaştırıldı.

Tarım ve gıda ürünleri ihracatının artmasının yanı sıra sivil havacılık güvenliği ve medya alanındaki işbirliğiyle birlikte karşılıklı yatırımların teşviki ve korunmasını içeren mutabakat zaptı konusunda Rus tarafı ile görüşmelere izin verme konusu onaylandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın içişlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat