Suudi kadın futbol hakemin hikayesi

Suudi hakem Şam el-Gamidi, 4 Ekim’de başlayan Cidde’deki takımlar liginde hakemlik performansıyla ön plana çıktı. Futbolun sadece erkeklere has olduğunu savunan geleneksel anlayışın karşısında duran kadın futbolcu hayallerini nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

Gamidi, “Çocukluğumdan beri futbola aşığım. Futbola olan tutkum sayesinde tüm detayları öğrendiğim uzun bir eğitim sürecinden sonra hakem olmaya karar verdim” dedi.

“FUTBOLDA ÜLKEMİN BAYRAĞINI YÜKSELTECEĞİM”

Sözlerinin devamında, “FIFA’nın, sahaya uygulanması gereken, yüksek sorumluluk ve odak gerektiren tüm eski ve yeni kurallarını öğrendim ve hakemlik koşulları hakkında kapsamlı bir bilgi edindim” dedi.

Bu alandaki uzman kişilerden hakemliği öğrendiğini, fakat bazı zorluklarla karşılaştığını belirten Gamidi, Cidde’deki ilk kadınlar liginde bunların üstesinden geldiğini ifade etti.

Toplumun bakış açısıyla ilgili olarak, “Toplumumuz hızlı bir şekilde en iyi olana doğru ilerliyor. Toplum, yerel olarak ve tüm dünyada Suudi Arabistan bayrağını bu alanda yükseltmek için büyük destek veriyor” dedi.

“FIFA’DA YER ALMAK İSTİYORUM”

Ayrıca, sporda kadınların başarısının önemli olduğunu, futbolun Suudi Arabistan halkı arasında en popüler sporlardan biri olduğunu belirterek, futbolun kadınlığa ve dinin öğretilerine zarar vermediğini bu yüzden hayallerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

Gamidi, “Suudi kadınlar spor sektöründe ve dünya şampiyonasında başarıya ulaşabiliyorlar. Erkeklerden daha az yetenekli değiller. Spor sektöründe desteğe ve yatırım fırsatlarına ihtiyaç duyuyorlar. Büyük maçlar yapan birçok kadın var” şeklinde konuştu.

Son olarak Gamidi, uluslararası düzeye ulaşmak istediğini ve FIFA ve Suudi Futbol Federasyonu’nda yer almak istediğini ifade etti.

Al Arabiya