Yemen hükümeti: Cidde Diyaloğu’nu destekliyoruz

Yemen Hükümeti, Suudi Arabistan’ın Güney Geçiş Konseyi temsilcileriyle “güney bölgelerde istikrarın yeniden kazanılmasına, hükümetin geçici başkent Aden’e geri dönmesine, güvenlik ve askerlik hizmetlerinin birleştirilmesine fayda sağlayacak” bir diyalog yürütme çabalarını desteklediğini açıkladı.

Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed Abdullah el-Hadrami, 8 Ekim’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üyesinin temsilcileriyle Riyad’da bir araya geldi. Resmi hükümet kaynaklarına göre, görüşmede Hudeyde Anlaşması ve Cidde Diyaloğu’na dair son gelişmeler ele alındı. Yemen’de yayınlanan SABA haber ajansı, Bakan Hadrami’nin “özellikle de isyanı sonlandırmak ve devlet kuruluşlarının geri dönüşünü sağlamak için Cidde diyaloğu başta olmak üzere meşruiyeti destekleyen Arap koalisyonuna önderlik eden Suudi Arabistan’ın oynadığı büyük role” övgüde bulunduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan hükümetinin bu konudaki devamlı çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Yemenli Bakan, “Meşru hükümet, koalisyonun pusulasını yeniden belirlemek ve İran’ın Yemen’deki Husi projesine yönelik tüm çabaları bir araya getirmek için bazı güney vilayetlerdeki silahlı isyanı sona erdirmek ve barışı sağlamak istiyor” dedi.

Hadrami, “Cidde diyaloğuna yoğunlaşan ulusal sabitlere uyulması, Yemen topraklarının güvenliğinin, istikrarının ve birliğinin korunması, Temsilciler Meclisi de dahil devletin tüm kurumlarıyla birlikte geçici başkent Aden’e geri dönmesi, devlet dışı ve Geçiş Konseyi’ne bağlı tüm askeri oluşumların Savunma ve İçişleri bakanlıkları çerçevesinde entegre edilmesi gerektiğini” vurguladı.

Hadrami, Cidde diyaloğunu başarıya ulaştırmak için tırmanışa yol açmamaya ve iyi niyet sergilemeye bağlı olunması gerektiğini söylerken, “Sokotra’daki istenmeyen gerginlik girişimleri kimseye hizmet etmiyor. Olası bir yükselişin kaybedeni, tüm Yemen topraklarındaki vatandaşlardır” dedi.

BM çabalarına da değinen Yemen Dışişleri Bakanı, hükümetin BM’nin çabalarını desteklediğini söyleyerek, Hudeyde Anlaşması’na uyulması gerektiğine dikkati çekti. Hadrami, anlaşmada belirtilen güvenlik ve yerel otorite sorununun çözümüne odaklanılmasının da bu sorunun çözümünün İsveç anlaşmasının uygulanmasına önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

Bakan ayrıca, çözümün ve (Husi milislerle) yeni istişarelere katılmanın anahtarının bu anlaşmanın uygulanmasıyla bağlantılı olduğunu vurguladı.

Resmi hükümet kaynakları, 5 daimi temsilciye, “Meşru hükümetin ve Suudi Arabistan’ın bazı güney vilayetlerindeki krizi içeren çabaları” hakkında brifing verirken, BM Özel Temsilcisi tarafından yürütülen çabaları da desteklemeye devam ettiklerini söyledi. Suudi Arabistan; meşruiyet ve Güney Geçiş Konseyi arasında bir aydan uzun bir süredir Cidde şehrinde yoğun çabalar sarf ediyor. Söz konusu çabalar ise “güney vilayetlerdeki gerginliğe son verme, kuzey vilayetlerinin Husilerden kurtuluşunu sağlamak amacıyla Yemen taraflarını birleştirme” faaliyetlerini içeriyor.

Öte yandan Suudi Arabistan’nın Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid Bin Selman, Yemen halkını İran projesi karşısında birleşmeye çağırdı. Twitter üzerinden açıklamada bulunan yetkili, “Yemenlilerin ayağa kalkma vakti geldi. Onların yanındayız. İran’ın kaos, fitne ve yıkım projesinin önünde tek saf olarak durmanın, diğer tüm çıkarlar karşısında Yemen’in çıkarlarını, güvenliğini ve halkının güvenliğini, istikrarını ve refahını savunmanın zamanı geldi” ifadelerine yer verdi.

Hükümet kaynaklarına göre meşru hükümet temsilcileri, Geçiş liderleriyle şu ana kadar herhangi bir toplantı yapmayı kabul etmedi. Ancak Batılı yetkilerin kullandıkları diplomatik ifadeler, Suudi Arabistan önderliğinde dolaylı bir diyaloğun bir tarih belirtilmeksizin ilerleyen haftalarda gerçekleşmesinin beklendiğini gösterdi.

Daha önce Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye yakın isimler, yerel basın organlarına, Geçiş Konseyi’nin, “hükümetin Aden’e geri dönmesi, kamplardan geri çekilme sağlanması da dahil olmak üzere, durum normal seyrine dönmeden önce meşru hükümete herhangi bir pozisyon verme önerisini” reddettiğini söylemişti.

Geçiş Konseyi yandaşları, meşru hükümeti “yolsuzlukla” ve Islah Partisi’nin tüm askeri ve sivil eksenlerde egemenlik kurmasına yardım etmekle suçluyor.

Vilayetlerin askeri kontrolünü sağlamak amacıyla Geçiş Konseyi’nin neden olduğu tırmanışla birlikte Abyan, Şebve ve Sokotra vilayetlerinde artan güvenlik krizi ortasında meşru hükümet ve Geçiş Konseyi arasında karşılıklı suçlamalar yapılıyor.

Şarkul Avsat