Zayed Sürdürülebilirlik Yarışması’nın 30 finalisti açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bu yılki Zayed Sürdürülebilirlik Ödülü’nde verilecek olan para ödülü ve 10 özel ödül için sürdürülebilirlik alanında yaptıkları projelerle finale kalan 30 aday yarışacak.

Kısa listede yer alan projeler; yapay zekayı, akıllı telefon uygulamalarını, topluluk altyapısını ve uygun ödeme platformlarını kapsıyor.

129 ÜLKEDEN YARIŞMACI KATILDI

Bu yarışmada dronelar önemli bir yere sahip. Yapılan projelerde bir finalist bu küresel droneları okyanusları temizlemek için kullanırken diğeri ise afet önleme ve olaya müdahale için kullanıyor.

Abu Dabi, yenilenebilir enerji konusunda çalışmaları teşvik etmek için bu yarışmaları başlattı. 2018 yılına göre ülkeler arasında katılım yüzde 13 artarak bu yıl 129 ülkeden 2 bin 373 yarışmacı katıldı.

MİLYONLUK PARA ÖDÜLÜ

Jüri başkanı ve eski İzlanda Cumhurbaşkanı Olafur Grimsson “Küresel girişimler açısından bir rekor yıl daha elde ettik ve başvuruların kalitesi ise bize çok umut verdi” dedi.

Finalistler; sağlık, yiyecek, enerji, su ve okullar olmak üzere beş kategoride değerlendiriliyor ve kazananların listesinin 13 Ocak’ta açıklanacağı bildirildi.

Sağlık, gıda, enerji ve su kategorilerinde her kazanan 2.2 milyon dirhem (600 bin dolar) ve okullar kategorisindeki altı kazananın her biri 100 bin dolar kadar para ödülü kazanacak.

The National