İranlı kadınlar yıllar sonra ilk defa stadyuma serbest bir şekilde girdi

İran’ın uyguladığı ‘sadece erkek’ politikasına son vermemesi durumunda ülkeyi bütün uluslararası müsabakalardan men etme tehdidinden sonra binlerce İranlı futbol taraftarı kadın, salı günü ilk defa serbestçe stadyuma girdiler.

İslam Cumhuriyeti yaklaşık olarak 40 senedir kadın taraftarların futbol ve diğer stadyumlarına girmesini engelledi.  Bu yasağın sebebi ise din adamları, eril atmosferden ve yarı bürünmüş adamların gözünden korunmaları gerektiği olarak ifade ediliyordu.

FIFA, geçtiğimiz ay İran’ı kadınların stadyuma girmeleri konusunda herhangi bir sınırlamaya maruz bırakılmamaları ve belli bir sayıda biletlerin talep durumunda kadınlara ayrılması konusunda uyarıda bulundu.

Yönerge, “Mavi Kız” adlı bir taraftarın, maça katılmak üzere bir çocuk gibi giyinmek için hapse atılmasından korkup kendini ateşe verdikten sonra öldü.

Bu uyarı, maçı izlemek için bir erkek gibi giyinen ‘Mavi Kız’ ismiyle tanınan bir taraftarın, yakalandıktan sonra hapis cezasına çarptırılan ve buna tepki olarak kendisini yakarak hayatını kaybetmesinin ardından geldi.

Kadınlar, perşembe günü Tahran’ın Azadi (özgürlük) Stadyumu’nda Kamboçya’ya karşı oynanan 2022 Dünya Kupası elemeleri maçına biletlerini almak için hızlı davrandı.

Spor Bakanlığı yaptığı açıklamada 100 bin kapasiteli stadyumun daha çok kadın taraftarı ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

Maça bilet alan 3 bin 500 kadın arasında yer alan spor muhabiri Raha Poorbakhsh, verdiği bir demeçte şu ifadeleri kullandı: “ Bu alanda yıllardır var olan çalışmalarımdan sonra bunun gerçekleştiğine hala inanamıyorum.”

Son yıllarda İranlı kadınların maçı izlemelerine izin verildiği nadir durumlar oldu, ancak bu kez belirli bir sayıda olsa da kendi biletlerini satın almakta serbestler.

Kadınlar, sosyal medyada #WakeUpFifa etiketi ile daha fazla bilet talep ettiler.

Yine bir habere göre, kadınlar kendilerine ayrılan bütün biletleri satın alırken, kendilerine ayrılan 70 binden fazla koltuk olmasına rağmen erkekler şimdiye kadar sadece 2 bin 500 elektronik bilet satın aldılar.

Maçı izlemeye giden kadınlar erkeklerden ayrı oturacak ve 150 kadın polis gözetiminde olacaklar.

Tahrandaki insanlar, kadınların stadyuma girmesine izin veren kararı desteklediklerini ifade ediyor.

Dış baskılar

2022 Katar Dünya Kupası öncesi, FIFA İran’a kadınların maça katılması için baskı uyguladı.

Fakat İran, salı günü kadınların maça katılmasına izin vermesinin ‘dış baskılardan’ kaynaklanmadığını iddia ediyor.

Hükümet sözcüsü Ali Rabiei, “Stadyumlardaki kadınların mevcudiyeti, iç sosyal talepler ve hükümetin bu talepleri desteklemesi nedeniyle” açıklamasında bulundu.

Arab News