Vize düzenlemelerinin hafifletilmesi, Rusya’yı Suudi Arabistanlılar için büyük cazibe haline getiriyor

Moskova’nın Kızıl Meydanı’ndaki Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken, uzak ve geniş çaptaki turistler, yüzlerce yıl öncesine uzanan mimari harikalarla çevrili net ve serin sonbahar havasının tadını çıkarıyor.

Turizmi ilk kez tanıtmaya başlayan Suudi Arabistan’a benzer bir şekilde, Rusya ziyaret sınırlamalarını hafifleterek, turist gelişini arttırarak kapılarını dünyaya daha da açıyor.

Federal Rusya Federasyonu Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova, verdiği demeçte şunları söyledi: “Rusya artık vize kısıtlamalarını ve formalitelerini hafifletmeye odaklanıyor. Şu anda, Uzak Doğu bölgelerine ve Kaliningrad bölgesine gelen turistler için elektronik vize kullanılıyor. Ve çok kısa bir süre önce, St. Petersburg ve Leningrad bölgesinde bir elektronik vize uygulamaları yaşanmaya başlandı ”dedi.

Doguzova, Suudi Arabistan’la karşılıklı açıklığı arttırmak ve her iki ülkede de başarılı bir seyahat endüstrisi geliştirmek için çalışmanın önemini vurguladı ve şunları dile getirdi:

“Suudi Arabistan’dan gelecek olan turistler, Rus bölgelerini elektronik vize kullanarak ziyaret edebilecek ülkeler listesinde. Suudi Arabistan’da gelen turistlerin bizi ziyaret ettiğini görmek bizi her zaman mutlu eder. Dahası, 1 Ocak 2021’den itibaren Rusya’da elektronik bir vize çalışacak ve bunun küresel turizm için gerçek bir atılım olduğunu düşünüyoruz. Aynısı Suudi Arabistan için de söylenebilir. Yaptığınız şeyler, küresel turizmin gelişiminde yeni bir adım ”dedi.

Doganova, vize kısıtlamalarının önemli ölçüde hafifletilmesinin bir ülke için gelen turizmi ortalama yüzde 10-15 oranında artırdığını açıkladı.

Rusya, vatandaşları ilk kez Suudi Arabistan turist vizesi için başvurabilecekleri Suudi Arabistan tarafından yakın zamanda açıklanan listedeki 49 ülkeden biri.

Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu (SCTH) Başkanı Ahmed el Hatib, 27 Eylül 2019’da, Suudi Arabistan’ın başkentinde düzenlenen ve uluslararası yatırımcıların turizm yatırımlarına yatırım yapmak üzere kabul ettikleri bir toplantıda duyurdu.

El Hatib ve Doguzova, eylül ayında St. Petersburg’da düzenlenen BM Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu’nun 23. oturumunda, Rusya’nın turizm alanında Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğinde gerçekleştirdiği ilk üst düzey etkinlikle bir araya geldi.

Arab News