Markete kim gidecek? Robot gitsin!

Dubai’de kısa bir süre içinde süper marketler teslimatlarını robotlarla yapmaya başlayabilir. Böylece haftalık bakkal alışverişiniz oldukça kolay olabilir.

Dubai Yol ve Ulaşım Otoritesi (RTA), malları müşterinin kapısına getirebilecek robot kuryelerle filosunu geliştirmek için FedEx ile güçlerini birleştirdi.

Yüksek teknoloji projesinin yakın gelecekte denenmesi bekleniyor ve Dubai Silcon Oasis pilot mahallesi olmaya aday. Kesin başlangıç tarihi ise daha belirlenmedi.

RTA yetkilisi Ahmed Bahrozyan “Bu teknolojiyi görünce bunun Dubai için iyi bir ürün teslim servisi olacağını düşündük. FedEx robotu, teslimat araçlarından daha ucuz ve kullanışlı kapsüller kullanarak, son teslimat noktasını kapsayan birçok şirket tarafından gerçekleştirilen bir girişimin bir parçası” diye konuştu.

Bahrozyan, “Küçük bir alışveriş merkezi veya süpermarketi olan bir yerleşim alanınız varsa, alışverişinizi online olarak da yapabilirsiniz. Ürünleriniz, robotlarla teslim edilecek” dedi.

Teslimatların robotla yapılması BAE için ilk olmasına rağmen, ABD gibi yerlerde daha önce denenen bir uygulama.

Amerikan şirketi Starship Technologies, İngiltere’deki evlere ve George Mason Üniversitesi’ndeki kampüste yiyecek getirebilecek bir robot filosu kurdu.

Bu yılın başlarında başlatılan Amazon Scout, California ve Washington’daki evlere kentsel dağıtım merkezinden ürün teslim ediyor.

Bugüne kadar 50 binden fazla başarılı robot teslimatı olduğu bildirildi.

Starship Technology cihazı yaya hızında hareket ediyor ve belli genişlikteki ürünleri güvenli bir şekilde taşıyor.

Teknoloji şirketi Refraction AI, yollar ve bisiklet yolları üzerinde çalışabilen bir teslimat podu olan Rev-1’i piyasaya sürdü.

Konferansta Dubai’nin özerk teslimat hizmetinin nasıl çalışacağına dair özel detaylar açıklanmadı. Robot hizmetinin ilk olarak hangi konut alanlarında kullanılacağı açıklanmadı.

Diğer bir seçenek de teslimatların hava yoluyla ulaştırılması ve trafik ve kirliliğin azaltılması.

Uluslararası lojistik devi UPS, bu ay ABD’de hastane kampüsleri çevresinde “Drone Havayolu” işletmek için hükümetten onay aldı.

The National