Fransa El-Ula bölgesinde 100 yıllık bir araştırma başlatıyor

Pierre Barthelemy, Fransız gazetesi Le Monde’de Suudi Arabistan’daki el-Ula bölgesi ile ilgili bir rapor yazdı.

1326’da Kaşif İbn-i Batuta Mekke ve Medine’ye ilk yolculuğunda Ula bölgesine uğradığında şu sözleri yazdı, “Burası hurma ağaçları ve su kaynaklarıyla dolu büyük ve güzel bir köy. Hacılar yolculukları sırasında burada dört gün konaklıyor ve elbiselerini yıkayıp yiyeceklerini hazırlıyorlar.”

Ula bölgesi vadideki en dar noktada yer alıyor ve Batı Amerika filmleri çekmeye uygun paha biçilmez bir yeraltı suyu katmanında bulunuyor. Köy, Arap dünyasında yüzyıllar öncesinden beri biliniyor. Köklü bir geçmişe sahip bölgede Dadan şehrine ait kalıntılar şuan da kentin üç kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Fransa, Nisan 2018’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından imzalanan ortaklığın bir parçası olarak Suudi Arabistan’da 3 bin yıllık tarihi incelemek için altı bilimsel keşif heyeti gönderdi.

Amacı bölgedeki turizmi geliştirmek olan Fransız kalkınma ajansı Afalula, aynı zamanda bölgenin doğal ve kültürel mirasını incelemeyi hedefliyor. Bu amaçla Fransız Ula Kalkınma Ajansı Müdürü Jean-Francois Charnier, Dadan için kapsamlı bir araştırma projesi başlatacaklarını duyurdu.

100 yıl

Charnier, “MÖ ilk bin yılda ne olduğunu, bu yazıların ne anlama geldiğini ve hangi hanedana sahip olduğunu daha iyi anlamak istiyoruz. Dadan ve Lihyan medeniyetleri arasındaki geçiş nasıl oldu? Bu araştırmalar 100 yıl sürecek çünkü zengin bölge zar zor kazıldı. 2004’te yapılan kazılarda Dadan’ın yalnızca yüzde 4’ünü açığa çıkardığımızı göz önünde bulundurursak araştırma uzun bir zaman alabilir” dedi.

Ula Arkeoloji ve Kültürel Mirasın Korunması Komisyonu Başkanı Abdurrahman es-Süheybani, “MÖ 1. yüzyıl ile MS birinci yüzyıl arasında, Lihyan Krallığı’nın sona ermesi, Nebatilerin ortaya çıkmasıyla bir şekilde aynı zamana denk geliyor, ancak şaşırtıcı bir şekilde, Nebatilere ait hiçbir kayıtta Lihyanlılardan bahsedilmiyor. Birçok şey anlatılmasına rağmen” dedi.

Bölgedeki her şeyin bulunduğu Ula’nın, çok disiplinli bir projenin merkezinde yer aldığını belirten Charnier, “Onu kurtarmak için, onu anlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

Al Arabiya