Suudi Arabistan ve Rusya uzayda anlaştı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın katılımıyla, Suudi Arabistan ve Rusya arasında yeni anlaşmalara imza attı.

Yapılan anlaşmalar, işbirliğini geliştirmeyi ve birçok ekonomik ve kalkınma alanlarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Suudi Uzay Komitesi Başkanı Prens Sultan bin Selman bin Abdülaziz ve Rusya Devlet Uzay Örgütü Genel Müdürü Dmitry Rogozin, uzay uçuşları alanında ortak niyet beyanı ilanını imzaladı.

Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki uzay alanındaki işbirliği Ekim 2017’de Kral Selman’ın Rusya ziyareti sırasında başlamıştı. İki ülke arasında uzayı keşif ve dış mekanların barışçıl amaçlı kullanılması konusunda bir anlaşma imzalandı ve böylece insanlı uzay uçuşlarında işbirliği ve rehabilitasyon anlaşması yapıldı.

Şubat 2019’da Prens Sultan bin Selman, Riyad’da Dmitry Rogozin’i ağırladı ve Rusya’nın uzay ve bilim alanındaki tecrübesinden yararlanmanın yollarının yanı sıra insanlığa hizmet etmek için uzay sektörüne yatırım yapmanın yolları görüşüldü.

İki taraf arasındaki görüşmeler Prens Sultan bin Selman’ın Moskova’yı ziyaret ettiği geçen Nisan’a kadar sürdü ve Uzay Misyon Kontrol Merkezi ve Ağır Uzay Endüstrileri Genel Örgütü gibi Rus kurumları hakkında bilgi aldı ve bu ortak işbirliğini sürdürmek için Uzay Uçuş Yönetim Merkezi’ni ziyaret etti. Putin şu anda, Suudi Uzay Komitesi ile Rus Devlet Uzay Ajansı arasında insanlı uzay uçuşu ve uydu navigasyon sisteminde resmi olarak işbirliği sağlamak için ortak bir niyet anlaşması imzalamak üzere Riyad’da bulunuyor.

Rusya’nın açıklaması

Rus Devlet Uzay Ajansı Başkanı Dmitry Rogozin, pazartesi günü verdiği demeçte, Riyad ve Moskova arasındaki anlaşmanın Uluslararası Uzay İstasyonu’na Suudi Astronotu hazırlama ve gönderme imkanı sağladığını söyledi.

Rusya uzay alanında köklü bir geçmişe sahip olarak biliniyor. Dünyada uzaya bir uydu gönderen ilk ülke olan Rusya, 1961’de Yuri Gagarin’i uzaya gönderdi. Rusya, 1963’te gönderdiği ilk kadın astronotu Valentina Tereşkova ile de uzay alanında ön plana çıkıyor.

Öte yandan, Prens Sultan bin Selman, 17 Haziran 1985’te Discovery Uzay Mekiği ile uzayda uçan ilk Arap astronotu olarak biliniyor.

Al Arabiya