Diyabet hastalarının ağrılarını yüzde 40 oranında düşüren yöntem

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) doktoru Nadia Hussain yaptığı çalışmaların ardından kronik ağrılı diyabetiklerin meditasyon yapmaları gerektiğini belirtti.

Bir aile hekimi ve akademisyen olan Nadia Hussain, diyabetik nöropatisi olan kadınlarda ağrı düzeylerinde “şaşırtıcı” bir düşüş ortaya koyan bir çalışma yaptı.

MEDİTASYONLA 3 AYDAN SONRA AĞRILAR AZALIYOR

Çalışma, insanların zihnen rahatlaması, nefes almaya ve ‘şu anda’ olmaya odaklanmayı içeren farkındalık meditasyonunun, 12 haftadan sonra ağrıların ortalama olarak yüzde 40 oranında azaldığını ortaya koydu.

Al Ain Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Dr. Hussain, “mutlu bir hap” anlayışının tıp mesleğinin bazı bölümlerinde devam ettiğini söyledi.

Bununla birlikte, sonuçların, ilaç risklerinin hiçbirini taşımayan meditasyonun, hastalara da yardımcı olabileceğini ve ağrı tedavisi planlarına dâhil olmak için ciddi bir seçenek olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Çalışmaya katılanlar, ağrılarının önemli ölçüde azaldığını, memnuniyetleri önemli ölçüde arttığını ve meditasyona devam etmeye istekli olduklarını dile getirdi.

Dr. Hussain, yaklaşık sekiz yıl boyunca meditasyon yaptığını ve semptomlarından rahatlama sağladıktan sonra bilimsel bir çalışmaya devam etmeye karar verdiğini dile getirdi.

Hussain, “Bazı hastaların ayakkabılarını giyerken ağladıklarını gördüm çünkü ayakları yanıyormuş gibi hissediyorlar. Semptomların bazıları oldukça korkunç” diye konuştu.

Elde edilen bulgular Kanıt Temelli Bütünleştirici Tıp Dergisi’nde (Journal of Evidence-Based Integrative Medicine) yayımlandı.

Dr. Hussain, bazılarının kötü ün olarak gördüğü şey yüzünden tıbbi bir seçenek olarak meditasyonu ciddiye almayacağından korkuyor.

Hastaların tümü normal olarak ağrı kesici gibi diğer tedavilerine de devam etti. Ağrı düzeyleri belirlenmiş anket testleri kullanılarak ölçüldü. Eşit olarak üç gruba ayrılan 119 katılımcının tümü 55 yaşın üzerinde ve Pakistan’da kadındı.

The National