SDG lideri Mazlum Abdi

SDG, Trump ile yapılan telefon görüşmesinin ayrıntılarını açıkladı

Suriye Demokratik Güçleri’nin lideri Mazlum Kobani, çarşamba günü katıldığı televizyon programında ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı bir telefon görüşmesinin içeriğini açıkladı. Kobani görüşmeye dair şunları söyledi:

“ABD; Rusya ve Suriye rejimi ile ortaklık kurmamıza karşı çıkmıyor. ABD’lilere bu savaşı durdurmaları gerektiğini söyledim. Trump’a, bu savaş sizin askerlerinizi bölgeden çekmeniz sebebiyle başladı. Kürt halkını koruyacağınıza dair söz vermiştiniz dedim.”

Mazlum Kobani, ABD’nin kendilerine Erdoğan ile konuşmak ve savaşı durdurmak için Türkiye’ye yaptırımları artırma konusunda söz verdiğini belirtti. Kobani açıklamasını şöyle sürdürdü:

“ABD tarafına, aramızdaki anlaşmaya uymadıklarını belirttim. Trump’a savaşı durdurma ve Türk operasyonunu önleme seçeneğini önerdim. O da yeni koşullar çerçevesinde birlikte çalışmaya devam etmeye istekli olduğunu söyledi.”

Mazlum Kobani’nin gündeminde Suriye rejimiyle yapılan anlaşma da vardı:

“Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’ye karşı durmak ve Suriye’nin yeni bölgelerine girmesini önlemek için gerekli adımları atıyor. Rejim ile gerçekleştirilen görüşmede Rus yetkililer de hazır bulundu. Üçlü bir toplantı gerçekleşti.”

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Mazlum Kobani, anlaşmanın askeri çerçevede gerçekleştiğini, şu ana kadar siyasi konularda herhangi bir tartışmanın yaşanmadığını belirtti. “Anlaşmaya göre Suriye rejim güçleri Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki 30 km derinlikteki bölgede müdahalede bulunmayacak” dedi.

Askeri iş birliği

Mazlum Kobani, askeri iş birliğinin seyrini ise şöyle açıkladı:

“Suriye rejim güçlerinin Türkiye ve savaşa unsurların bulunduğu Menbiç sınırına girişini kabul ettik. Aynı şekilde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn’a girişini de kabul ettik. Türkiye’nin operasyonunu genişletmek istediği bölge Darbasiyah, Tel Tamer ve uluslararası yol arasında uzanıyor. Bu bölgede rejim güçlerinin kendi birliklerimizin yanına gelmesini kabul ettik. Rejim güçleri ile gerçekleştireceğimiz mutabakat anlaşmasının gözetimini ve denetlenmesini Rus danışmanlar yapacak.”

Suriye rejim güçleri, çarşamba gecesi Kobani şehrine girdi. Rejim Menbiç ve Kobani arasında daha önce ABD askerleri bulunduğu için Kobani’ye girememişti. Uluslararası Koalisyon, ABD askerlerinin Rakka, Tabka ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki Fransız Lafarge’ın çimento fabrikasından çekildiğini duyurdu.

Çatışmalar devam ediyor

ABD’li yetkililer, iki uçağın Suriye’nin kuzeyine önceden planlanmış bir hava saldırısı düzenlediğini, bir mühimmat deposunu ve ABD kuvvetlerinin geride bıraktığı askeri teçhizatı imha ettiğini aktardı.

Sahadan verilen bilgilere göre Rasulayn’da Türkiye’nin kesintisiz operasyonu altında çatışmalar devam ediyor. Aynı şekilde El-Menacir ve El-Aliya köylerinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

SDG yetkililerinden Redur Halil ise Türkiye’nin konvansiyonel olmayan silahlar kullanıyor olabileceğini iddia etti.

Şarkul Avsat