Ünlü ralliciler Suudi Arabistan yarışına hazırlanıyor

Suudi Arabistan’da 5 ile 17 Ocak 2020 arasında düzenlenecek olan Dakar Rallisi’ne dünyanın dört bir yanından yarışmacılar katılacak.

Suudi Arabistan, otomobil, kamyon, dörtlü bisikletler ve motosikletlerin çöl arazisinde binlerce kilometre yol kat edeceği etkinliğe ev sahipliği yapacak.

ENGEBELİ ARAZİDE ÜNLÜ RALLİCİLER YARIŞACAK

Ralli, Cidde’de başlayacak ve NEOM, Kızıldeniz Projesi, Riyad ve Qiddiya’da çöl, kum tepeleri ve dağlık alanlarda zorlu bir yolda devam edecek.

Yarışmanın Afrika’dan Suudi Arabistan’a geçtiğini duyunca şaşırdığını belirten Dakar Rallisi’ni 13 kez kazanan Fransız sürücü Stéphane Peterhansel, “Suudi Arabistan’ın ralli için çok harika ve uygun bir ülke olduğunu fark ettim. Farklı arazi tiplerine sahip ve mükemmel bir parkur olmasını bekliyorum. 2020 Suudi Arabistan Dakar Rallisi’nin Afrika’dan daha heyecan verici olacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

YARIŞMACILAR HEYECANINI PAYLAŞTI

Beş kez Dakar Rallisi kazanan diğer Fransız sürücü Cyril Despres ise Suudi Arabistan’da yarışmanın, zorluklarını aşanlar için yeni bir macera olacağını söyledi.

Despres, “Dakar Rallisi’nin ilk kez Orta Doğu’ya taşındığını duyduğumda, Afrika kıtasını keşfetmeyi seviyorsanız, dünyanın diğer bölgelerini keşfetmeyi de seveceksiniz diyen Thierry Sabine’in sözlerini hatırladım” diye konuştu.

2017 yılında Dakar Rallisi’nde kazanan İngiliz motosiklet sürücüsü Sam Sunderland, Suudi Arabistan yarışına katılmaktan memnun olduğunu söyledi. “Orta Doğu’nun atmosferine iyi adapte olmuş 10 yıldır Dubai’de yaşayan biri olarak bu değişikliğin iyi olduğuna inanıyorum. Yeni bir bölgeyi keşfetmek Dakar Rallisi için olumlu bir adım ve bu sporu yapan herkesin yarış için yeni bir zemin keşfetmekten heyecan duyacağına eminim” dedi.

Bu arada, Dakar Rallisi’ne giriş kayıtları https://www.dakar.com/en/the-competitors/register adresinde açık.

Arab News