15. Hartum Uluslararası Kitap Fuarı katılımcılarını büyüledi

15. Hartum Uluslararası Kitap Fuarı, içerdiği 200 binden fazla kitap ve yurtiçi ve yurtdışından katılan 200 yayıneviyle Sudan’daki en büyük kitap fuarlarından biri. Fuar boyunca kültürel ve sanatsal çok sayıda etkinlik düzenlenirken, vatandaşlarda kitap fuarına yoğun ilgi gösteriyor.

Söz konusu fuar kapsamında Sudan’da yılın kişisi, yerli ve yabancı üniversitelerdeki akademik çalışmaları ve bilimsel araştırmalarıyla siyaset profesörü Müddessir Abdurrahim et-Tayyib seçildi.

Bu yıl 15. düzenlendi

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, 17 Ekim’de başlayıp 29 Ekim’e kadar sürecek olan 15. Hartum Uluslararası Kitap Fuarı’na; Sudan Kültür ve Enformasyon Bakanı, Vakıflar Bakanı, Eğitim Bakanı gibi çeşitli devlet görevlileri ve Arap ülkeleri büyükelçileriyle çeşitli diplomatlar katıldı. Kültür ve Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih, söz konusu fuarın, ülkenin karşılaştığı tüm tehditlere rağmen sanatsal ve edebi hayatın geri dönüşünün bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Fuara farklı Arap ülkelerinden birçok ziyaretçi katıldı ancak yabancı şair ve yazarların yokluğu dikkat çekti.

Aktivistler eleştirdi

Bakan Salih, fuarın açılışından önce “Din ve kabileler hakkındaki kitaplar haricinde, önceden olduğu gibi kitaplara el koyulmuyor ve kısıtlama getirilmiyor” açıklamalarında bulundu. Aktivist ve yazarlar ise Bakan’ın bu sözlerini eleştirdi. Roman yazarı Abdulaziz Baraka Sakin, konuyla ilgili Facebook hesabından paylaştığı bir gönderide “Yeniden başa döndük. Bakan, okuyucunun ne okuyacağına kendisi karar veriyor. Ben yazma özgürlüğünü savunuyorum. Eğer yazar bir kişi, bir kurum ya da bir kabileye hakaret ederse bu tek başına belirleyici olabilir ancak diğer türlüsü totaliter devletlerin yapacağı bir şeydir” ifadelerinde bulundu.

Yoğun katılım

Gaafar Nimeiry rejimi tarafından idam edilip dinden çıkarılan Müslüman düşünür ve yazar Mahmud Muhammed Taha’nın kitapları da fuarda bulunuyordu. Söz konusu dönemde Taha’nın kitapları Sudan’da yasaklanmıştı.

Birkaç hafta önce din adamları tarafından Cumhuriyetçilere yapılan şiddetli saldırının ardından, fuar dâhilindeki ‘Cumhuriyet Partisi’ bölümü fuarın ilk gününden beri yoğun ilgi gördü.

İslam’da kadın

Bu bölümden sorumlu Münir Muhammed el-Beşir, Independent Arabia’dan İsra eş-Şahir’a yaptığı açıklamada, “İlk defa resmi bir kitap fuarına katılıyoruz. Bu yılki fuarın başlığı ‘Düşünce ve Düşünürler (Özgürlükler Yılı)’ olduğu için Muhammed Taha’nın kitapları için bir stant açabildik. Sudanlı gençler, din adamlarının suçlamalarına itimat etmeyip gerçeği keşfetmek için kitaplara başvurdu. Başta kadının İslam’daki yerini ele alan kitabı “Kişisel Vakalar Kanunu” olmak üzere Taha’nın kitapları yoğun ilgi gördü” dedi.

Hartum’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Bender bin Muhammet Al-Harekan da yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan’ın fuardaki katılımı, Suudi kitabının Arap ülkelerinde yayıldığını gösteriyor” ifadelerinde bulundu.

Şarkul Avsat