Etiyopya Başbakanı Ahmed’in savaş açıklaması Mısır’da tepkiye neden oldu

Mısır, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Nahda Barajı ile ilgili Etiyopya Parlamentosu’nda yaptığı açıklamayı şaşkınlık ve kaygı ile takip ettiğini açıkladı. Abiy Ahmed söz konusu konuşmasında Nahda Barajı için Mısır’la savaşabileceklerini ima etmişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada şunları söyledi:

“Söz konusu açıklamalar, olumsuz ve kabul edilemez mesajlar içeriyor. Abiy Ahmed‘in Nahda Barajı konusunda askeri seçeneklerin değerlendirilebileceği yönündeki açıklamaları uygunsuz ve Afrika Birliği’nin kurucu kanun ve ilkelerine aykırı. Mısır her zaman Nahda Barajı meselesinin uluslararası hukuk ve meşruiyet ilkelerine dayalı müzakereler yoluyla çözülmesi gerektiğine inandı. Mısır daima Nahda Barajı ile ilgili üç ülke (Mısır, Etiyopya, Sudan) arasındaki sorunların müzakere yoluyla tam bir şeffaflık ve iyi niyet çerçevesinde çözülmesinden taraf oldu.”

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Nobel Barış Ödülü almasından birkaç gün sonra sarf ettiği sözlerden endişe duyulduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Aslında bu durumun Etiyopya’yı diğer ülkelerin de çıkarlarını gözetecek kapsayıcı bir çözüme varılması için siyasi irade, esneklik ve iyi niyet göstermeye sevk etmesi gerekirdi. Söz konusu üç ülkenin halkları için bu denli hassas ve ciddi etkilere sahip bir konu bu şekilde ele alınamaz.”

Mısır, Nahda Barajı müzakerelerinde oluşan soğuk havanın kırılması için Washington tarafından Mısır, Sudan ve Etiyopya’yı dışişleri bakanlığı düzeyinde bir araya getirecek bir toplantı için Washington’a davet edildiğini aktardı. Mısır, “İlkeler Bildirgesi” kararlarının hayata geçirilmesi konusundaki tutarlı politikası ve ABD arabuluculuğuna güvenmesi sebebiyle Washington’ın davetini kabul etti.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Nahda Barajı konusunda daha önceden üst düzey bir zirve gerçekleştirmişti.

Ahmed konuşmasında “Nahda Barajı için Mısır ile savaşmak gerekirse milyonlarca insanı harekete geçirmeye hazırız” dedi. Bu açıklama iki liderin görüşmesinden önce bir tür gerginlik yarattı.

AP’ye göre Etiyopya Parlamentosu’nda konuşan Abiy Ahmed, su kıtlığına neden olacağı gerekçesiyle Nahda Barajı’nın tamamlanmasına karşı çıkan Mısır’a yönelik şunları söyledi:

“Bazıları (Mısır) Nahda Barajı konusunda güç kullanabileceğine dair bazı şeyler söylüyor. Hiçbir güç, Etiyopya’nın bu barajı inşa etmesini engelleyemeyeceğini bilmelidir. Savaşa girmek gerekirse milyonlarca kişiyi harekete geçirebiliriz. Bazıları füze ateşlerse bir başkaları da bomba kullanabilir. Ancak bu kimsenin çıkarına olmaz.”

43 yaşındaki Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ülkesinin başlattığı Nahda Baraj’ı projesini bitirmeye kararlı olduğunu, “çünkü mükemmel bir proje” olduğunu vurguladı. Etiyopya haber ajansının (ENA) haberine göre Abiy Ahmed şunları söyledi:

“Nahda Barajı projesi planlandığı gibi devam edecek ve hiç kimse Etiyopya’nın bu hayati projesinin tamamlanmasını durduramayacak. Etiyopya, komşu ülkelerin su ihtiyacına zarar vermeden barajı inşa etmeye ve enerji üretmek için kullanmaya devam edecek. Etiyopya’daki yeşil ekonomik kalkınma adımını 20 milyardan fazla ağaç fidesi dikerek Mısır ile paylaşabiliriz. Bu adım iklim değişikliğinin Nil havzası üzerindeki etkilerinin azalmasını sağlayabilir. Havzanın su kaynaklarının iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.”

Temsilciler Meclisi Savunma ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Kemal Amir, Şarku’l Avsat’a şu açıklamada bulundu:

“Mısır’ın stratejisi hiçbir ülkeye karşı güç kullanmak ve hatta bunu ima etmek değildir. Mısır’ın gücü, ulusal güvenliğinin bir parçası olarak gördüğü kardeş Mısır halkını tehdit etmek değil onlara hizmet etmekte kendini gösteriyor. Mısır şu anda sadece uzlaşmacı bir çözüm bulmak için tarafsız uluslararası bir arabulucu arıyor. Sisi ve Ahmed, bu hafta Soçi’de Rusya-Afrika zirvesinde görüşecekler. Bu toplantı, müzakerelerin başarısız olduğunu ve çıkmaza girdiğini açıklayan Mısır’ın uluslararası müdahale talebinin ardından geldi.”

Şarkul Avsat