Suudi Arabistan’dan ‘Orta Doğu’da nükleer ve kitle imha silahlarından arınmış bir bölge kurulması’ çağrısı

Suudi Arabistan, Ortadoğu’da nükleer ve kitle imha silahlarından arınmış bir bölge kurulmasının ‘uluslararası düzeyde kolektif bir sorumluluk’ olduğunu vurguladı.

Riyad ayrıca, uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler (BM) ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nı (NPT) onaylayan ülkelere, Ortadoğu ve dünyada barışı, güvenlik ile istikrarı güçlendirmek için bu bölgenin kurulmasına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan BM Daimi Heyeti üyesi Muhammed el-Kahtani, BM Genel Kurulu 74. oturumu kapsamında düzenlenen Birinci Komite (Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik) toplantısında bir konuşma yaptı.

El-Kahtani, Suudi Arabistan’ın, Ortadoğu’da nükleer silah ve diğer kitle imha silahlarından arınmış bir bölge kurulmasına ilişkin 1995 tarihli kararın ‘amaç ve hedeflerine ulaşılıncaya kadar’ hala yürürlükte olduğuna inandığını belirtti.

İsrail’in NPT’ye katılmayı ve tüm nükleer tesislerini Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (UAEA) kapsamlı koruma sistemine tabi tutmayı reddetmeye devam ettiğini dile getiren el-Kahtani, bu durumun BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 487 ve 687 nolu kararlarının ihlal edilmesine ek olarak, uluslararası barış ve güvenlik için ciddi tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.

Muhammed el-Kahtani, Suudi Arabistan’ın, İran’ın nükleer silah edinmesini önlemek için kapsamlı bir uluslararası anlaşma yapılmasının önemi vurguladığını ifade etti.

Suudi diplomat, Suudi Arabistan’ın, BM Genel Sekreteri’nin, BM tarafından Kasım ayında Ürdün başkanlığında düzenlenecek olan ‘Ortadoğu Bölgesi’nin Nükleer Silahlardan Arındırılması’ başlıklı konferansa yönelik davetini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

El-Kahtani, Suudi Arabistan’ın, UAEA’nın denetimi altında, onun standartları ve prosedürlerine uygun olarak nükleer enerjinin barışçıl amaçla kullanılmasının tüm devletlerin doğal hakkı olduğunu teyit ettiğini de belirtti.

Muhammed el Kahtani, Suudi Arabistan’ın, sanayileşmiş ülkelere, atom enerjisinin barışçıl amaçla kullanılmasına dair teknolojinin, gelişmekte olan ülkelere aktarılmasındaki engellerin kaldırılması için işbirliği yapmaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

NPT, nükleer silahların yayılmasını önleme, var olan nükleer silahların kaldırılması ve Atom enerjisinin barışçıl kullanımını kolaylaştırmak gibi üç amaca dayanıyor.

Şarkul Avsat