Mısır ve Etiyopya Rusya’da Nahda Barajı’nı görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, bugün, Soçi kentinde Çarşamba günü başlayan Rusya-Afrika Zirvesi’nin oturum arasında Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile bir araya geldi.

Rusya Today haber ajansının haberine göre Etiyopya’daki Nahda Barajı inşaatı ile ilgili krize çözüm bulmak amacıyla yapılan toplantının ‘olumlu bir atmosferde’ gerçekleştirildiği ifade edildi.

Kahire ve Addis Ababa arasındaki barajla ilgili anlaşmazlıklar son haftalarda artış gösterdi. Mısır, Etiyopya’nın Nil Nehri’nin ana kollarından biri üzerinde inşa ettiği barajın, yaklaşık 55.5 milyar metreküp olduğu tahmin edilen su payını tehdit ettiğine dikkat çekti.

Bu toplantı, Mısır’ın müzakerelerin başarısız olduğunu ve ‘çıkmaza girdiğini’ açıklamasından sonra gerçekleştirildi.

Rusya, iki ülke arasında arabuluculuk yapmak istediğini belirtmişti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, “Mısır ve Etiyopya bizden istediği müddetçe daima hazırız. Addis Ababa ve Kahire ile mükemmel ilişkilere sahibiz. Konu hakkında bilgimiz var. Elbette, aracılık hizmetlerimizin gerekip gerekmediği hakkında birçok kez konuştuk. Biz daima hazırız” şeklinde konuştu.

Bogdanov, Rusya-Afrika Zirvesi’nin oturum arasında yaptığı açıklamada, iki ülkenin liderlerinin bir görüşme gerçekleştirmek için Soçi’de bulunma fırsatından faydalanmalarını umduğunu söyledi.

Şarkul Avsat