Japonlardan Suudi Arabistan’a yatırım yapma ilgisi

Suudi Arabistanlı yetkililere göre, Japonya şirketlerinin son dönemde Suudi Arabistan’ın hızla büyüyen eğlence ve turizm endüstrilerine yatırım yapma ilgisi arttı.

Suudi Arabistan Genel Eğlence Kurumu’nda (GEA) eğlence altyapısı geliştirme genel müdürü Muhannad Abanmy, Arab News Japan’a verdiği özel bir röportajda, “Eğlence endüstrisinde büyük bir Japon şirketi olan Avex, Suudi Arabistan’da kendi ofisini açmayı ve bunun için kendi eğlence takvimini başlatmayı planlıyor” şeklinde konuştu.

JAPONYA’NIN DEV ŞİRKETİNDEN YATIRIM ADIMI

Avex, Max Matsuura’nın kurduğu ve yönettiği Japonya’nın en iyi eğlence holdinglerinden biri. Diğer görsel-eğlence endüstrileri arasında görsel-işitsel işlerin yanı sıra anime, video oyunları, canlı müzik etkinlikleri ve havai fişekler konusunda da uzman.

Matsuura, Cidde’deki Suudi Ulusal Günü boyunca Avex ve Suudi yetkililer arasındaki başarılı işbirliğinden bahsetti ve şirketin Suudi Arabistan’daki çalışmalarını genişletmeyi planladığını söyledi. Suudi Arabistanlı yetkililer, ülkelerinin Japonya ile ekonomik bağları da dâhil olmak üzere iyi ilişkilere sahip.

Her iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi 38 milyar dolar. Ancak Suudi Arabistan Genel Yatırım Otoritesi’nde (SAGIA) yatırım çekimi için vali yardımcısı olan Sultan Mofti, Arab News Japan’a, “Japonya’nın uzmanlık konusunda sunacak çok şeyi var” ifadelerini kullandı.

Mofti, “Suudi-Japonya Vizyonu 2030 programının oluşturulması, Riyad ve Tokyo ofisinin açılması, Japon işletmelerine fırsatlar iletme konusundaki boşluğu doldurmada çok yardımcı olacaktır” diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN’DA EĞLENCE SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Suudi Arabistan, satın alma gücü bakımından büyük potansiyele sahip, Riyad ve Cidde’de yaklaşık 7 milyon insan yaşıyor. Yetkililer, bir eğlence etkinliğine yaklaşık 400 bin kişinin katıldığını ve organizatörlerin kalabalık nedeniyle çok sayıda kişinin giriş yapmasını engellediklerini belirtti.

Eğlence endüstrisinin 10 yılda 67 milyar dolara kadar büyümesi ve büyüdükçe yüz binlerce iş imkânı yaratması bekleniyor. Suudi hükümeti eğlence endüstrisini ve turizm sektörünü destekleme konusunda kararlı, küresel bir turizm hedefi olma hedefine ulaşmak için hem para hem de vakit harcıyor.

Abanmy, Suudi Arabistan’daki eğlence endüstrisini başlatmak ve desteklemek için son iki yılda 5 milyar Suudi Riyali (1.33 milyar dolar) harcadığını ifade etti.

Suudi Arabistan, 2022 yılına kadar 2 milyon turist çekmeyi ve sektörden elde edilen geliri 2030 yılına kadar 2 milyar dolara çıkarmayı planlıyor. Al-Ghanim, doğrudan ve dolaylı turizmle ilgili işletmelerden 1 milyona kadar işin önümüzdeki yedi yıl içinde Suudilere sunulacağını da sözlerine ekledi.

Arab News