Şarka Uluslararası Kitap Fuarı’nda 66 etkinlik düzenlenecek

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şarka eyaletinde “Bir kitap aç, bir zihin açılsın” sloganıyla düzenlenecek olan Uluslararası Kitap Fuarı’nda, çocukları ve gençleri hedef alan Çizgi roman platformu Comics tarafından 66 etkinlik ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Fuar, Şarka Kitap Kurumu tarafından 30 Ekim – 9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

BİRBİRİNDEN FARKLI ETKİNLİKLER

Faaliyetler ve atölyeler arasında teknoloji atölyesi, hikaye anlatımı, karakter oluşturma, temel çizim, geçmişin çizimleri, yenilikçi hikayeler, çizgi roman, kendi kendine yayınlama, stereoskopik dünya, karakter çizimleri, eskizler, taban çizgileri, renk diyaloğu ve çeşitli etkinlikler yer alacak.

Özel atölyelerde, katılımcıların çeşitli video grafiklerini keşfetmelerini ve kendi grafiklerini oluşturmaları sağlanacak. Bazı atölyeler, küçük kitapçıklar, çizgi romanlar gibi temel kendi kendine yayımlama tekniklerini ve ayrıca gençlere LEGO minyatür karakterleri oluşturmayı ve tasarlamayı öğreten bir eğitim etkinliği sergileyecek.

11 UNUTULMAZ FİLM GÖSTERİMİ

Atölyeler, BAE’den Ali Keşvani ve Kuveyt’ten Ahmed er-Rifai de dahil olmak üzere dört ülkeden beş konuşmacıya ev sahipliği yapacak, ayrıca “Kara Panter”, “Kaptan Amerika”, “Örümcek Adam” gibi en ünlü 11 film gösterilecek.

Platform, gençlerin yeteneklerini geliştirmeyi ve onlara hikaye anlatımında kullanılan temel tekniklerle ilgili yeni beceriler kazandırmayı ve onlara hikaye yazmanın temellerine ve çizgi roman karakterlerinin nasıl oluşturulacağına odaklanmanın yanı sıra kendi hikayelerini çizme fırsatı vermeyi amaçlıyor.

Etkinlikler, katılımcılara jest, çizim, mürekkepleme, gölge, ışık ve renklendirme gibi çeşitli aşamaları, ayrıca ön metinlere dayalı gerçekçi öyküler yazmanın temelleri ve öyküler oluşturma sürecinde yazılı sözcüklerin rolünü tanıtmanın yanı sıra, tarihsel referansları kullanarak çizgi roman tekniklerinin oluşturulması gibi temel bilgileri de içeriyor.

WAM