Ünlü sanatçı Will.i.am, gençleri bilim ve teknolojiye teşvik etti

Yedi Uluslararası Grammy Ödülü sahibi Amerikalı Sanatçı Will.i.am, 24-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Dubai’deki Festival Arena’da düzenlenen Birinci Küresel Robotik ve Yapay Zeka Şampiyonası’nın açılışında seçkin bir performans sergiledi. Gençleri bilime ve teknolojiye teşvik eden sanatçı, sanat yoluyla toplumlarında olumlu bir değişim için bir güç olmaya çağırdı.

Dubai’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı dünyada türünün en büyük etkinliğine, 191 ülkeden bin 500 katılımcıyı aşan teknoloji, bilim, mühendislik ve matematiğe tutkulu genç liseli öğrenciler katıldı.

ÜNLÜ SANATÇI DUBAİ’DE YAPILAN ETKİNLİĞE KATILDI

Amerikalı sanatçının mesajları, insanların yaşamlarındaki olumlu değişimi sağlamada eğitimin gücünü vurgulamaya ve daha iyi bir yarın için fırsatları artırmaya odaklandı. Eğitim, hayırseverlik ve girişimciliği destekleyen bir teknoloji girişimcisi ve aynı zamanda İ.AM Angel Vakfı Başkanı olarak Dubai’de olmaktan ve bu önemli hedefleri ve başarıları olan turnuvaya katılmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Sanatçı Will.i.am, “Her okulun bir futbol sahası varken, çok az sayıda öğrenci profesyonel sporcu olacak, ancak bunun aksine dünyadaki her ülkede her okulun bir programı olması gerekiyor. Her öğrencinin teknoloji dünyasında bir yıldız ve dijital ekonomi topluluğunun aktif ve etkili bir üyesi olabilmesi için robotik alanında özel bir programları olması şart” dedi.

2009 yılında açtığı vakfı “I.Am Angel” lansmanından bu yana Amerikalı sanatçı, eğitim alanında gençlere fırsat sunarak hayatlarını değiştiriyor. Ve üniversitelere bilim, teknoloji, mühendislik ve sanat dallarında burs ve hazırlık programları sağlamak için birçok etkinlik ve programın organizasyonuna katkıda bulunuyor.

YAPTIĞI ŞARKIYI MARS’A GÖNDERMİŞTİ

Bilim ve teknolojinin öğrenilmesinin önemi hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan Vakıf, gençleri bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve spor konularında destekliyor, okullar arası robotik yarışmalar düzenleyen FIRST Robotics gibi yarışmalarda birçok kuruluşla iş birliği yapıyor.

2015’teki ilk robot yarışmasında Will, Amerika’nın Missouri eyaletine bağlı Ferguson ilçesini ziyaret ederek lise öğrencileriyle STEM’in yararları, matematik ve fen bilimleri okumanın önemi hakkında konuşmuştu. Çok sayıda gence ulaşma çabası içinde olan sanatçı, NASA ile iş birliği içinde “I Am Mars” adlı bir televizyon programı hazırladı. Bilim ve teknolojinin insanlık için sürdürülebilir bir geleceği şekillendirmedeki önemini vurgulamayı amaçlayarak bestelediği şarkıyı NASA ile iş birliğiyle Mars’a gönderdi.

GENÇLERE BİLİM VE TEKNOLOJİ KONUSUNDA TAVSİYE

Birinci Küresel Robotik ve Yapay Zeka Şampiyonası, bu alanda dünyadaki türünün en büyüğü ve tüm dünyaya araçlarını ve kullanım alanlarını tanıtmayı amaçlıyor. Öte yandan dünyanın dört bir yanından gelen gençler arasında entelektüel ve kültürel anlamda köprü oluşturmayı amaçlıyor. Ülkelerin ve uluslararası kuruluşların çeşitli zorluklarla yüzleşme, hızlı değişimlere ayak uydurma ve insanlığın yararına yenilikçi ve yaratıcı fikirler kullanabilecek bir nesil inşa etme çabalarına destek vererek her birinin etkili bir şekilde üstesinden gelmek için çözümler sunuyor.

Turnuva, gençleri bilim ve teknoloji, matematik, yenilik ve tasarım alanlarında yeteneklerini geliştirmeye ve gerekli araçlarla güçlendirmeye teşvik ediyor, geleceğini kendi elleriyle ve zihinleriyle şekillendirme becerilerini ve deneyimlerini geliştirerek zorlukların üstesinden gelebilecek etkili çözümler oluşturmayı amaçlıyor.

WAM