Arap sineması afişleri (FOTO GALERİ)

Beyrutlu koleksiyoner Abboudi Abou Jaoude, Arap sinemasının altın çağına ait 20 bin adet nostaljik posterle Lübnan’daki ilk film posteri arşivini oluşturan adam. işte Abou Jaoude’un renkli koleksiyonu.

Koleksiyoner Abou Jaoude’un Irak, Lübnan, Mısır ve Suriye’den topladığı toplam 20 bin adet nostaljik Arap filmi posteri arşivi Beyrut’ta bir apartmanda duruyor.
Abou Jaoude’nun Arap kaligrafisiyle süslenmiş, parlak renkli nostaljik posterleri, Arap Sineması’nın “Altın Çağı”nda Beyrut’un jet sosyet hayatını anlatan bir arşiv niteliğinde.
Gerçek bir sinemasever olan Abou Jaoude film posteri koleksiyonuna nasıl başladığını şu sözlerle anlatıyor:
“Gençken Steve McQueen, Burt Lancaster ve Clint Eastwood’u severdim. Eğlendiğimi hissettiğim ilk yer sinemaydı, bir çocuk için ucuzdu da. Zamanla gittiğim sinemalar bana Arap filmlerinin posterlerini vermeye başladı.”
Arşivi hakkında oldukça mütevazi olan Abou Jaoude, koleksiyonun ilk parçasını, Clin Eastwood’un başrolü oynadığı 1965 yapımı “Bir Kaç Dolar İçin” filminin posterini gösterirken gözleri parlıyor.
Hobi olarak başlayan bu merak, koleksiyoner için zamanla bir göreve dönüşmüş. Yetişkinlik yıllarında Lübnan’da bir sinema arşivinin olmadığını farkeden Abou Jaoude, ilk arşivi başlatmak üzere yola çıkmış.
Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini ziyaret ederek koleksiyonuna eklediği parçalarla arşivini genişletmiş.
1950’ler ile 1960’lar arasında Lübnanlılar, Ortadoğu’nun en sinema meraklısı toplumuymuş. Ucuz sinema biletleri ve televizyona erişimin zor olması da bunun etkenlerinden biriymiş.
Abou Jaoude’un tahminlerine göre ülkede, kendi favorisi olan “Rivoli” sineması da dahil olmak üzere, 200’den fazla sinema bulunuyormuş. Ama koleksiyonerin gözünde, Arap filmlerinin “Altın Çağ”ı 1960’lar ve 1970’ler arasındaki periyot.
SEKS HER ZAMAN SATAR
Bu dönemde Orta Doğulular, Batılı sinema trendlerini, yani müzikalleri ve romantik filmleri, daha sonra politik gerilimleri de takip etmiş. 1970’lerde ise, seks sahnelerinin önde olduğu filmler izleniyormuş.
50’li yıllardan kalan “İlk Öpücük” filminin kapağını göstererek “İnsanları sinemaya çeken şey seksti” diyen koleksiyoner, eskiden oyuncuların kamera önünde öpüşmesinin sorun olmadığını, şimdiyse Arap dünyasının bunları kaldıramadığını düşünüyor.
İÇ SAVAŞIN ETKİSİ
1975’te meydana gelen iç savaş, Lübnan’daki sinemaları da etkilemiş. Bir çok sinema kapanmış, kapanmayanlar ise savaşın getirdiği ekonomik şartlar sebebiyle ayakta duramamış. Posterler tahrip edilmiş.
O günlerin tanığı olan Abou Jaoude, “Savaş sonrasında da insanlar evlerinde oturuyorlardı, televizyon dönemi başladı” diyor.
Ama onun için 60’lı, 70li yılların filmlerinin değeri azalmamış. “Star Wars’dan sonra film işi bitti, hepsi bilgisayarda yapılmaya başladı. Gerçekliğini kaybetti, aksiyon bitti” diyor sinemasever Abou Jaoude.
CNN Türk