Huawei’nin kurucusundan BAE’ye övgü dolu sözler

Çin Huawei Şirketi’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zheng Fei, konuk olduğu Abu Dabi Kanalı’nda Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) olan hayranlığını dile getirdi.

Ren Zheng, Abu Dabi Kanalı’nın Bilim Bülteni sırasında, Dubai’ye ilk ziyaretinin 1996’da gerçekleştiğini ve o sırada Dubai’nin büyük çapta inşaat sürecinde olduğunu söyledi ve kaydettiği gelişmelere hayranlığını dile getirdi. Emirati halkını cesaret, mücadele ruhu, azim ve gelişimlere açık olarak nitelendirdi. BAE’nin kurucusu olan Şeyh Zayed ile ilgili bir kitap okuduğunu ve şahsiyetini ve görüşlerini çok beğendiğini dile getirdi.

BAE’DE DİNİ VE SOSYAL HOŞGÖRÜ GELİŞTİ

Sözlerinin devamında, “BAE’deki tecrübelerimin ışığında, Çin’e döndükten sonra, “Doğal kaynaklar sona erecek, ama kültür sonsuza kadar sürecek” başlıklı bir yazı yazdım. Benim fikrime göre, insanların kafasında petrol tarlalarını, mayınları ve ormanları geliştirmemiz gerektiğine ve insanların mücadele ve açık kültür ruhuyla başarılı olacağına inanıyorum. BAE’de dini ve sosyal hoşgörü o kadar gelişti ki bölge gelişme için bir model haline geldi” dedi.

Fei, BAE’nin bugün dünyanın ticari merkezi olduğunu, 200’den fazla ulustan çok sayıda halkı barındırarak zengin bir mozaiğe sahip bir ülke olduğunu ve BAE’nin iki yüz yıl içinde zayıf bir ülkeden en güçlü ülkeye dönüşmüş olan ABD’nin deneyimlerinden çok şey öğrenebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Ayrıca, “BAE’nin 2071 stratejisini, yenilikçiliği ve beşinci neslin gelişimini, yapay zekayı, elektronik bulutu ve diğer sosyal ve ekonomik gelişme unsurlarını geliştirmeye yönelik ulusal projelerini kişisel olarak destekliyorum” dedi.

“ORTA DOĞU 5. NESİL TEKNOLOJİ İÇİN UMUT VERİCİ”

Açıklamasının devamında, “Ortadoğu’nun genel olarak inovasyon merkezi olma ve dünyanın beşinci nesil teknolojisi için umut verici bir konum olma potansiyeli olduğuna inanıyorum” dedi.

Sözlerine şunları ekledi, “Avrupa bu alanda kendi teknolojisini geliştirdiği için, teknolojimize ihtiyaç duymuyor. Patent değişimi için ortak bir anlaşmamız var ve şimdi açık bir şekilde onlarla takas ediyoruz ve işbirliği yapıyoruz. Beşinci Nesil’e gerçekten ihtiyacı olan ABD’dir ve onlarla işbirliğini güçlendirmek ve dünyadaki, özellikle de Huawei ve ABD arasındaki farklılıkları çözmek istiyoruz.”

Zheng Fei, Ortadoğu’nun nispeten politik olarak tarafsız bir bölge olduğunu söyledi. “ABD’nin yaptırımları yalnızca Huawei’ye yöneliktir ve Huawei, ABD’yi yalnızca telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi endüstrisinin tüm dallarında ilerletmekle kalmaz, aynı zamanda Huawei iletişimde de ilerler. Birbirimize destek vermeliyiz ve hepimiz insanlığın geleceğine hizmet etmek için açık ve yapıcı bir şekilde birlikte çalışmamızı kapsayan çeşitlilikten yararlanmalıyız” şeklinde konuştu.

ABD’nin Huawei’e yaptırımlarının Çin-ABD ticaret müzakereleriyle hiçbir ilgisi olmadığını sözlerine ekledi. “Durumun düzeldiğini hissetmiyoruz, ancak bu yaptırımlar kesinlikle ilerlemek ve daha fazla başarı elde etmek için kararlı ve ciddi adımlarımızı etkilemeyecek. Evet, küresel pazarlardaki işimiz etkilendi ve bazı müşterilerimiz ürünlerimizi seçmekte hala isteksizler, ancak sabırla bekleyeceğiz ve Ar-Ge ve inovasyon sürecini ilerletmeye devam edeceğiz” dedi.

Al İttihad