Şarka’ya 87 yıl önce inen ilk uçak: BAE’nin en eski havalimanının tarihi görüntüleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), şu an büyük havalimanları ile ünlü. Fakat burada açılan ilk havalimanı Abu Dabi ya da Dubai’de değil, Şarka’da açıldı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şarka Hava İstasyonu, 1932 yılında Pakistan’ın Gwadar şehrinden gelen ilk uçağı 5 Ekim günü karşıladı.

Imperial Airways’e bağlı Hanno isimli uçak, İngiltere’ye gitmeden önce saat 14.00’da Şarka İstasyonu’na indi ve tekrar yola çıkmadan önce burada yakıt, yolcu ve kargo aldı.

Dönüm noktası olan bu havaalanının tarihi, 2000 yılında açılan ve bölgenin havacılık başarılarını vurgulayan Şarka’da Al Mahatta Müzesi’nde yer alıyor.

Müze tarafından bu hafta yayınlanan fotoğraflar, 1930’larda havalimanı yapımını gösteren hava istasyonunun gelişimine ışık tutuyor.

Şarka, havayolu şirketi 1939’da kapanmadan önce İngilizlerin sahip olduğu Imperial Airways’in Doğu ve Batı arasındaki rotalarında önemli bir aktarma durağı oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Al Mahatta askeri uçakların üssü olarak görev yaptı.

BAE’nin ilk havaalanı olmasının yanı sıra, Al Mahatta, bir gecede mola veren gezginler ve mürettebat için misafirhanesi olan ülkenin ilk oteline de ev sahipliği yaptı. Mekan ayrıca bir meteoroloji merkezi, sinema, telgraf ve posta hizmetleri ve bir kontrol kulesine sahipti.

Pist, 1960’larda şimdi Kral Abdul Aziz Caddesi olarak bilinen bir yola dönüştürüldü. Uçak pisti 1977’de Şarka Uluslararası Havaalanı açılıncaya kadar kullanımda kaldı.

Al Mahatta Müzesi, Şarka İkametgah ve Dışişleri Genel Müdürlüğü’nün hemen arkasında yer alıyor. Cumartesi-perşembe günleri, 08.00-20.00 ve cuma günleri, 16.00-18.00 saatleri arasında açık. Giriş yetişkinler için 2.70 dolar.

The National