Dubai Borsası, yeni bir şeriat endeksi başlattı

Dubai Finans Market (Dubai Financial Market – DFM) şeriat uyumlu borsa statüsünü güçlendirmeyi hedefleyen yeni bir endeks başlattı.

DFM, Şeriat Endeksi’ni (DFMSI) kurmalarının amacının, Dubai’yi dünyanın İslami ekonomi başkenti haline getirme çabalarının bir parçası olduğunu ifade etti.

Yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin bu alandaki ilk örneği olan endeks, DFM’nin şeriata uyumlu listelenen menkul kıymetler performansını denetlemek için bir adım öne çıkarak daha fazla İslami yatırım çekme çabasını gösterdiği ifade edildi.

Şeriat Endeksi’nin ilk piyasa değeri, 31 Aralık 2009’da hisse fiyatlarına göre endeksin temel noktası olan bin puan ile belirlendi.

DFM Fetva ve Şeriat Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan DFM Şeriat Endeksi’nde yer alan paylar, üç aylık olarak güncellenmiş şeriat uyumlu şirketlerin listesi doğrultusunda belirleniyor.

DFM Şeriat endeksi, şirketlerin büyüklüğüne göre endeksteki oranlarını belirliyor.

DFM Başkanı Essa Kazım, “2007’den bu yana küresel çapta şeriat uyumlu ilk borsa olarak, DFM’nin dünya çapında İslam ekonomisinin başkenti olarak lider konumunu güçlendirmek için ortak çabalarda rolünün altını çizen bu yeni girişimi başlatmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

2018/2019 Küresel İslam Ekonomisi Durum Raporu’na göre, İslam ekonomisi önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümesi bekleniyor.

Arabian Business