BAE’de Expo 2020 Dubai kutlamaları başladı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), Expo 2020 Dubai’nin geri sayımının başlaması yedi emirlikte heyecan verici etkinliklerle kutlandı.

Amerikalı Şarkıcı Mariah Carey ve Expo 2020 Dubai Elçisi olan Arap Yıldızı Hüseyin el-Casmi, Dubai şehir merkezindeki Burc Park’ta düzenlenen kutlamalarda toplanan kalabalığa bir saat boyunca büyük bir konser verdi.

170 GÜN BOYUNCA SÜRECEK ETKİNLİKLER

Tüm gözler, Arap dünyasında bugüne kadarki en büyük etkinlik olan Expo 2020 Dubai’nin havai fişek gösteriyle geri sayımının başlatılacağı günü heyecanla bekledi. Expo 2020 Dubai’de ilham ve yenilikle dolu olacak etkinlikler 173 gün boyunca sürecek.

Diğer altı emirlikte de saat 17: 00- 22: 00 arası Dubai kutlamaları ile birlikte özel etkinlikler düzenlendi. Kutlamalar, Louvre Abu Dabi’de, Şarka’’daki Al Macaz Sahili, Acman Müzesi, Umm Al Kuvain Kornişi, Rasul Hayme Kornişi ve Fuceyrah Kalesi’nde yapıldı.

Yedi emirlik kutlamaları, etkinlik için insanların ne kadar gururlandıklarını ve hevesli olduklarını gösterdi. Öte yandan Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’da ilk uluslararası fuara ev sahipliği yapmak için çalışmalar sürüyor. Kutlamalar tüm ailelere hitap eden bir atmosferde yapıldı ve BAE’deki gelişen kültürel forumlardan çok sayıda müzisyen, ressam ve şair katıldı. Tüm etkinliklerin ücretsiz olduğu kutlamalarda, geniş yiyecek ve içecek mekanları, çocuk alanları, Dubai’den canlı etkinliklerin izlendiği dev ekranlar hizmete sunuldu.

26 FARKLI MİLLETTEN 100 SANATÇI

Expo 2020 Dubai’nin İcra Müdürü Necib Muhammed el-Ali, “Bugün tüm emirliklerdeki kutlamalar, geçen hafta başlattığımız kampanya sloganı olan “Bizimle Ol” sloganının açık bir göstergesi oldu. Tarihimizin önemli bir dönüm noktası olan Expo 2020 Dubai’de, herkesin bizimle birlikte olmasını istiyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında, “Kutlamalara, Bollywood oyuncusu ve şarkıcı Shraddha Kapoor’un katılımı ilgiyi arttırdı. BAE merkezli, çeşitli stilleri temsil eden beş müzisyen, Expo 2020’nin gelişini kutlamak için özel olarak bestelenen şarkılar sundu. Bu işbirliğinin sonucu olarak, yakında açıklanacak olan “Müzikal Buluşmalar” adlı belgesel filmde sunulacak” dedi.

Yedi Emirlik, 26 farklı milletten 100 sanatçının performansına tanık oldu. Kutlamalar, BAE’nin zengin yeteneklerini, kültürel çeşitliliğini, ayrıca Expo 2020 Dubai’nin dünyanın her yerinden ilgi çeken uluslararası bir etkinlik olarak çekiciliğini vurguladı.

25 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Expo 2020 Dubai’nin üç alt temasından biri olan sürdürülebilirlik çabalarının bir parçası olarak halka ve çalışanlara, yüzde 98 oranında biyolojik olarak çözünebilen kağıt şişelerde içme suyu ücretsiz sağlandı.

Expo 2020 Dubai’de 192 ülke bulunacak ve 25 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Etkinlik, dünyanın en iyi yatırımlarını, yeniliklerini, teknolojisini, kültürünü, sanatını, mimarisini ve daha fazlasını sergileyecek, ayrıca “Zihinleri Birleştir ve Geleceği Yarat” sloganıyla insanlığın daha iyi bir geleceği nasıl şekillendirebileceğine yönelik yapılan çalışmalar tanıtılacak.

Herkesi, dünyanın dört bir yanındaki toplulukların acil sorunlarını çözmelerine yardımcı olacak öncü projeleri ve 30 binden fazla BAE’li vatandaşın katıldığı gönüllü programları içeren Expo 2020 Dubai’ye doğru yolculuğumuza katılmaya davet ediyoruz.

WAM