Dünya liderleri: 2030 Vizyonu için Suudi Arabistan ile birlikte çalışacağız

Dün Riyad’da başlayan Geleceğe Yatırım Girişimi’ne (FII) katılan liderler ve üst düzey yetkililer, Suudi Arabistan’ın iddialı projesi 2030 Vizyonu’nun gerçekleşmesi için Suudi Arabistan ile birlikte çalışacaklarını vurguladılar. Liderler ayrıca bölgenin Orta Doğu’nun geleceği için çok büyük bir potansiyele sahip olduğunun da altını çizdiler.

FII etkinliklerine katılan Ürdün Kralı 2. Abdullah, “Gelecek buradan bu bölgede başlıyor. Ayrıca burası nüfusunun yüzde 70’ini oluşturan yetenekli ve yaratıcı gençlerini dört gözle bekliyor” ifadelerini kullandı. Kral Abdullah, FII’nin dünyanın her yerinden yatırımcı, girişimci, yenilikçi ve çeşitli sektörlerin liderleriyle tanışma ve küresel ekonominin geleceğini keşfetme fırsatı olduğunu belirtti.

Arap gençlerin sınır tanımayan bir yaratıcılığa ve bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahip olduklarını söyleyen Kral Abdullah gençlerin umut verici potansiyelleri olduğunu, Arap dünyasının dört yanında bu gençlerin bulunduğunu söyledi. Kral Abdullah ayrıca Suudi Arabistan’da çalışmak ve verilen görevleri yerine getirmeye istekli genç bir nesil olduğunu ve bu gençlerin onlarla aynı dilden konuşan bir yönetim tarafından motive edildiğini belirtti.

Ürdün Kralı, “Arap gençleri; bizim en değerli varlığımız. Bununla birlikte onlar bölgenin ve dünyanın geleceğinin anahtarları” şeklinde konuştu. Ürdün’ün, bölge ve ötesindeki ekonominin yüzünü değiştirmeye devam eden gençlik odaklı projelere ev sahipliği yaptığına işaret eden Kral Abdullah Ürdünlülerin Arap dünyası nüfusunun yalnızca yüzde 3’ünü oluşturduğunu ancak, en iyi girişimcilerin yüzde 27’sinin de Ürdün’den çıktığını söyledi. Ürdün’de 160 bin mühendisin olduğunu belirten Kral Abdullah, aralarındaki uzmanların bilgi teknolojisine, Arapça ve İngilizce dillerinde bir takım ürünlerle internet sağlayıcılarındaki iletişime katkıda bulunduklarını ve bununla birlikte video oyunları ve mobil uygulamalar kodladıklarını söyledi. Ürdün Kralı ayrıca yapay zeka, veri analizi ve siber güvenlik alanlarında şirketlere ve fırsatlara öncülük ettiklerinin de altını çizdi.

Yatırımlar büyük gelecek vaat ediyor

Öte yandan Hindistan Başbakanı Narendra Modi dünkü konuşmasında, ülkesinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından ortaya koyulan ve iddialı bir proje olan 2030 Vizyonu’nun gerçekleşmesi için Suudi Arabistan ile birlikte çalışacağını söyledi.

2030 Vizyonu’n gerçekleşmesi için Suudi Arabistan’la ele ele vereceklerini söyleyen Modi, dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılara hitap ettiği konuşmada, Hindistan’a yatırımın büyük bir gelecek vaat ettiğini vurguladı. Modi hükümetinin yönetim, şeffaflık ve yapay zekaya verdiği önemin yanı sıra teknolojiye, yeniliğe ve altyapı gelişmelerine odaklanan, nitelikli ve yetenekli insan kaynakları oluşturan yatırımları çekmek ve gerçekleşmelerini kolaylaştırmak için çeşitli hedefler koyduğunu ifade etti.

Hindistan’da girişimcilik için kapsamlı bir araştırma, inceleme ve geliştirme sistemi oluşturduklarını söyleyen Modi konuşmasına şöyle devam etti;

“Ticaret sistemi açısından dünyanın en gelişmiş üçüncü ülkesiyiz. Girişimci şirketlerin birçoğu, uluslararası alanda çeşitli sektörlere yatırımlar yapmaya başladılar. Dünyanın dört bir yanından yatırımcıların Hindistan’a gelmesi ve yenilikçiliğe dayalı yatırımlar yapmalarını rica ediyorum.”

Modi’ye göre, uluslararası yatırımlara ilişkin kararlar, yetenekli insan gücüne bağlı. Suudi Arabistan’daki Hint iş gücüne dikkati çeken Modi, önümüzdeki beş yıl içinde 400 milyon işçiyi çeşitli becerilerde eğitme planının, şirketlerin yetenekli iş gücü sayesinde Hindistan’a yatırım yapmalarını sağlamada önemli rol üstleneceğini belirtti.

Hükümeti tarafından yapılan reformların 20 milyar doları bulduğuna dikkati çeken Modi, 2022’ye kadar tüm Hint vatandaşlarının yaşam kalitelerini arttırmayı planladıklarını vurguladı.

“Pekin ile harika bir anlaşmaya imza attık”

Öte yandan Beyaz Saray danışmanı Jared Kushner, ABD ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin gidişatı konusunda bir uzlaşıya varıldığını duyurdu. Kushner, bunun için ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in çok şey yaptıklarını ve 16 ay süren ticaret savaşının ardından Pekin ile ‘harika bir anlaşmaya imza attıklarını’ söyledi.

Ancak Kushner, ABD Başkanı Donald Trump’ın 11 Ekim’de açıkladığı Çin’in ABD tarım ürünleri alımlarını, fikri mülkiyet haklarını ve para birimi uygulamalarının korunmasını kapsayan ve Çin’in finans piyasalarını ABD şirketlerine daha da açmasını garanti eden ticaret anlaşmasının ilk aşamasıyla ilgili herhangi bir detay vermedi.

FII ile ilgili olarak ise Kushner, “Orta Doğu’daki liderler, halkları için daha parlak bir gelecek istiyorlar” ifadelerini kullandı. Kushner ayrıca Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyon projesinin kendi halkını güçlendirmenin yanı sıra Filistin halkı için yaptığı planda üzerinde çalıştığı fırsatlar için örnek teşkil ettiğini söyledi.

Dün yapılan FII oturumunda konuşan Kushner şunları söyledi;

“Bölge, Orta Doğu’nun geleceği için muazzam potansiyeller ve fırsatlara sahip. ABD Başkanı’nın bölgeyi ziyaret etme kararı almasının nedeni, geleceği nasıl dönüştüreceğimiz ve bölgenin sorunlarını nasıl aşacağımız sorularının cevaplarını bulmaktı. Daha fazla iş imkanı ve yatırım alanı yaratmanın yollarını birlikte ararken bir yandan da yatırım yapmalı ve fırsatlar başlatmalısınız. Amaç, insanların geçmişten ziyade geleceğe odaklamalarını ve geleceği görmelerini sağlamaktır.”

Şarkul Avsat