????????????????????????????????????

Dünyayı yeşile çevirmek isteyen Suudi öğrenciler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen Dubai’deki FIRST Global Challenge yarışmasında Suudi Arabistanlı ekibin denizleri temizlemek için icat ettiği robot da yarıştı.

Yarışmaya 190 ülkeden bin 500’den fazla kişi katıldı. Yarışma atıkları ortadan kaldırarak dünyadaki denizleri temizlemek için robotlar yaratmaya odaklanıyor.

YAPAY ZEKA VE ROBOTLARA MERAK

Suudi Arabistan ekibi, kirlilik içermeyen bir dünya yaratmadaki rollerini üstlenmeye yemin etti. Takım lideri Maysoon Humaidan, “Gelecek için Suudi Arabistan’ın yanı sıra genel olarak insanlığın umudunu temsil ediyoruz” dedi.

Humaidan, Suudi Arabistan ekibinin yarışma için hazır olduğunu söyledi ve takım üyelerini “bilim ve bilgi için genç meraklılar” olarak nitelendirdi. 14 yaşındaki ekip üyesi Sulafa Al-Shehri, robotik yarışmanın teknoloji, sürdürülebilirlik ve çevre koruma konusundaki bilgilerini genişlettiğini söyledi. 15 yaşındaki Fadel Younes ise, modern teknolojinin dünyadaki en acil sorunlarının çoğunu çözebileceğini söyledi.

Ekibin tutkusu, Krallığın teknoloji sektörüne gençliği dahil etmek için attığı dev adımları yansıtıyor. Yakın zamanlarda Krallık, müşteri hizmetlerini iyileştirmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na yapay zeka ve robotik uygulamalar getirdiğini söyledi.

Arab News