Çocuklarda nadir hastalıkları araştıran dünyanın ilk merkezini Birleşik Arap Emirlikleri açtı

Londra’daki Büyük Ormond Street Hastanesi’nde açılan Zayed Çocuklarda Nadir Hastalık Araştırma Merkezi, tedavi görmesi için ilk hasta grubunu kabul etti.

77 MİLYON DOLARLIK DESTEK SAĞLADI

Kadınlar Birliği Başkanı ve Annelik ve Çocukluk Yüksek Konseyi Başkanı Şeyha Fatıma bint Mübarek, Londra Üniversitesi ve Londra ve Çocuklar için Ormond Street Hastanesi Vakfı arasında 2014 yılında yapılan ortaklığın sonucunda ortaya çıkan merkezin tamamlanması için 77 milyon dolar değerinde destek sağladı.

Merkez, çocuklarda nadir hastalık araştırmaları için dünyada türünün ilk örneği olarak biliniyor.

İlk hasta grubunu karşılayan Abu Dabi İcra Ofisi Kıdemli Danışmanı Dr. Maha Barakat, merkezin tamamlanmasına katkıda bulunan cömert hibenin, Şeyh Zayed bin Sultan Al Nehyan ve Şeyha Fatıma bint Mübarek’in insani vizyonunu ortaya koyduğunu, ayrıca toplumları etkileyen zorluklar karşısında işbirliği yaparak sağlıklı topluluklar yaratma konusunda sorumluluk duygusu ve her yerde çocuklar ve aileleri için iyi bir yaşam sağlama taahhüdüne dayandığını ifade etti.

Merkez, en iyi tıbbi ve araştırma uzmanlığını bir araya getirerek Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ve dünya çapında ciddi hastalıkları olan çocuklar için yeni ilaçlar ve tedaviler geliştiren bir merkez olarak türünün ilk örneği olacak.

En son teknolojiye sahip imkanlarıyla, teşhisi hızlandırmaya ve geliştirmeye yardım etmek ve nadir ve karmaşık hastalıklara yönelik yeni tedaviler bulmak için çocuklara en son laboratuvar teknolojisi ile yerel ve uluslararası alanda daha iyi bir yaşam sağlayacak ve tek bir çatı altında yüzlerce doktor ve araştırmacıyı bir araya getirecek.

Merkez, 3D boyutlu baskı, gen terapötik araştırma odaları, yeni tedavileri test etmek için çok dokulu kültür odaları ve laboratuvar araştırması yapmak için 150’den fazla araştırmacının bulunduğu bir laboratuvara sahip özel bir kalp araştırma departmanına sahip.

Merkezin bölümleri, çocukların durumuna uygun ve psikolojik rahatlık sağlayacak şekilde tasarlandı. Randevu beklerken çocukların eğleneceği bir alan, çocuğun rahatını sağlamak için tasarlanan bir ayakta tedavi alanı, merkezde çalışan hastaların aileleri ve araştırmacılar arasında doğrudan bir bağlantı oluşturan ana laboratuvar mevcut.

Great Ormond Street Çocuk Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mathew Shaw, “Bu merkezin hastalara açık olduğunu görmek beni çok mutlu ediyor. Burada son teknoloji cihazlarla araştırmacıların ve tıbbi ekiplerin bir arada çalıştığını görmek müthiş bir şey” dedi.

Mathew Shaw, yeni merkezin, nadir ve en karmaşık hastalıkları olan çocukların hayatlarını değiştirme potansiyeline sahip olduğunu ve ailelerine umut verdiğini söyledi. Merkez’in kurulmasında emeği geçen tüm ortaklara, özellikle Şeyha Fatıma’nın cömert desteğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

WAM