Filistinliler, Hamas’ın belediye meclis atama kararına karşı çıkıyor

Filistin hükümeti, sivil toplum kuruluşları ve diğer bazı kuruluşlar, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki tüm belediye seçimlerinde benzer adımlar izleyebileceği endişesi ile Refah Belediye Meclisi’ne yapılan atama kararına karşı çıkarken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas seçim çağrısını yineledi.

Filistin Mahalli İdareler Bakanı Mecdi Salih, Hamas Hareketi’nin Refah Belediye Başkanı ve üyelerini atamasının, demokratik süreç ve vatandaşın uygun gördüğü kişiyi seçme hakkına darbe anlamı taşıdığını ifade etti.

Bakan açıklamasında, Hamas’ın Bakanlar Kurulu’nun onayının ardından belediye meclisine yaptığı atamanın, belediye çalışmalarını ve vatandaşların gerekli hizmetlere erişimini etkileyeceği konusunda uyardı. Salih, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde Batı Şeria’ya benzer belediye seçimleri yapmayı reddettiğini ifade ederek, belediye meclislerindeki atama yönteminin yanlış olduğunu söyledi.

Kaynaklara göre Hamas, Gazze’deki tüm belediye ve yerel meclislere yeni atama yapmayı planlıyor. Hamas Hareketi, yeni üyeler seçmek için bölgelerde yerel komiteler kurarken, Yerel Yönetim Bakan Vekili İbrahim Rıdvan, vatandaşlara hizmetin her şeyden daha öncelikli ve daha önemli olduğunu ifade etti.

Bununla birlikle, sürecin zamanlaması birçok soru, suçlama ve kabul edilmeyişi de beraberinde getiriyor. Filistinli gruplar, oybirliği ile Hamas’ın belediye meclisi atamasını reddederken, bu durumun ülke genelinde genel seçimler yapma kararı ve demokratik sürece zarar verdiğini düşünüyor.

Yerel Seçim Komisyonu’nun, Hamas Hareketi ile seçim yapma olasılığını tartışmak için yakın bir zamanda Gazze Şeridi’ne gideceği iddia edildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, genel seçim yapma planını açıklarken, Kudüs ve Gazze’de karşılaşılabilecek sorunlar için bir yol haritası hazırlamak için bir dizi toplantı yaptı. Fetih Hareketi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde iktidara gelecek olanın belirlenmesi ve bölünmenin sona ermesi için seçimlerin yapılmasını istiyor. Yönetim, ilk olarak yasama seçimlerini, ardından başkanlık seçimlerini yapmayı planlarken, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ulusal Konseyi’nin seçimler için bir planının olmadığı iddia edildi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Dellal Selame, Hamas Hareketi’nin Refah Belediye Meclisi’ne yaptığı atamanın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın genel seçim çağrısına ret cevabı olarak yapıldığını ve Gazze halkının tüm haklarına el konulduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Filistinli gruplar, Fetih’in tutumuna katılırken, Hamas’ın aldığı karara karşı çıktı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Siyasi Büro üyesi Kayed El-Gul konuyla ilgili yaptığı açıklamada, atamanın demokratik süreci engellediğini, vatandaşların görüşlerine etki ettiğini ve Gazze Şeridi Merkez Seçim Komisyonu için kabul edilemez olduğunu söyledi.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) Siyasi Büro üyesi Talal Ebu Zarife ise, Hamas’ın Refah Belediye Meclisi’ne yaptığı atamanın, Gazze’deki belediyelerin gerçekliğini ilerletme yolunu kestiğini belirterek, bu kararın vatandaşlara sunulan hizmeti aksatacağını söyledi. Zarife açıklamasında, seçimlerin vatandaşların işgal karşısındaki kararlılığının güçlendirilmesi için var olan temel bir hak olduğunun altını çizdi.

Talal Ebu Zarife, Hamas’a, ulusal kurumlara yapılan atamalarını durdurma çağrısında bulunarak, kurumların, belediyelerin ve sendikaların bölünme döngüsünden çıkarılması gerektiği talebinde bulundu. Ulusal Eylem Komitesi Genel Sekreteri Mahmud ez-Zag ise, Hamas’ın hamlesinin Gazze Şeridi’ndeki bütün devlet kurumlarını kontrol etme çabalarının bir parçası olduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi’nde bulunan Refah Şehri’ndeki sivil toplum kuruluşları, Hamas’ın kararını reddetti. Güney illerindeki Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Muhsin Ebu Ramazan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, atılan bu adımın yasa dışı olduğunu söyleyerek, vatandaşların temsilcilerini serbestçe seçme hakkına el koymak anlamı taşıdığını belirtti. Ramazan açıklamasında, Hamas’ın 2017 yılında kuzey bölgelerdeki belediye seçimlerinin yapılmasını önlediğini de iddia etti.

Filistin Halk Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Nafız Ganim, alınan karara tepki göstererek, kararı, Gazze Şeridi’ndeki halkın demokratik sürece katılma ve belediye meclisini seçme hakkının gaspı olarak nitelendirdi. Ganim açıklamasında, Gazze’de demokrasinin yeniden inşa edilmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, bölünmenin sona ermesi gerektiğini ve ulusal vizyona geçmek için halkın iradesini güçlendirme çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat