Irak Cumhurbaşkanı’ndan erken seçim sözü

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin istifa etmeyi kabul ettiğini dile getirerek, yeni seçim yasasının tamamlanmasının ardından ülkede erken seçim yapma sözü verdi.

Irak’ta acil reform ihtiyacı olduğunu dile getiren Salih, kapsamlı bir ulusal diyaloğa hazırlanmak gerektiğini de belirtti.

Salih, devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında, “Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi, hazırlanacak yeni seçim yasası ve yeni bir seçim komiserliği çerçevesinde erken seçime götürmeyi kabul edebilirim. Yeni seçim yasası için çalışmalara başladık ve seçim komiserliği üyelerini hizipçilikten uzak, uzman yargıç ve bağımsız kişilerle değiştireceğiz” diye konuştu.

Bağdat’ta mevcut mezhepsel güç paylaşım sistemine son verilmesi çağrısında bulunan on binlerce insanın talebine değinen Salih, “Statüko sürdürülebilir değil” dedi.

Halkın taleplerinin bir mihenk taşı olduğunu aktaran Salih, “Hükümet, halkın hükümeti olmak zorunda. Gösterilerde şiddet kullananlar derhal cezalandırılmalı. Ülke ancak kontrol dışı tüm silahların devlet elinde toplanması halinde tam anlamıyla bir güvenliğe kavuşabilir” ifadelerini kullandı.

Gençlerin Irak’ın umudu olduğunu dile getiren Salih, “Gösterilerinizde ve yasal taleplerinizde yanınızdayız” dedi.

Salih konuşmasına şu ifadelerle devam etti;

“Gelecek hafta daha adil seçimlere izin verecek, seçmenleri koruyacak, sahtekarlığı önleyecek ve hakimiyetten uzak yeni bir komisyon kuracak yeni seçim yasasını bekliyoruz. Irak’ın çıkarlarına hizmet edecek reform önlemleri üzerinde çalışıyoruz.”

Yolsuzluk konusuna değinen Salih, bu konuda hazırlanan dosyaların yargıya intikal edildiğini de belirtti.

İsminin gizli kalması koşuluyla Şarku’l Avsat’a konuşan Iraklı bir siyasetçi, “Cumhurbaşkanı’nın konuşması, özellikle, son iki gün boyunca Selam Sarayı’nda liderler ve siyasi blok liderleri arasındaki önemli toplantıların ardından gelen siyasi sınıf içindeki şiddetli krizi yansıtıyor” yorumunda bulundu.

Öte yandan eski Başbakan Haydar İbadi liderliğindeki Zafer Koalisyonu, erken seçimlere kadar geçici bir hükümet kurmanın önemini vurguladı.

Zafer Koalisyonu’nun üyesi Milletvekili Adnan ez-Zarfi, mecliste düzenlenen basın toplantısında, “Ülkemiz şu anda gerçek bir krizde ve en kısa sürede kurtarılmalı. Göstericilerin taleplerini yerine getirmeli. Katiller hesap vermeli. Mevcut hükümetin hayatta kalması devleti parçaladığı için bu durumun devam etmesi ülkenin çıkarına değil. Ülke işlerini yürütmek için geçici bir hükümetin kurulmasını, bağımsız bir seçim komisyonunun kurulmasını ve seçim sistemini değiştirmek için kamuoyunun katılımını destekliyoruz” diye konuştu.

Ez-Zarfi, ayrıca, “İntikam ve kini terk etme, insanları korumak ve taleplerini yerine getirmek için hesaplaşmayı bir kenara bırakma” çağrısında da bulundu.

Şarkul Avsat